Pečatené zúbky dieťaťa je potrebné preveriť
Odborná kontrola pečatidla lekárom sa odporúča každého pol roka, pretože lekár si vie celistvosť pečatidla dôkladne skontrolovať sondou. Dodržanie polročných preventívnych prehliadok u detí je dôležité aj preto, že zúbky sa neprerezávajú všetky naraz, ale postupne a, samozrejme, treba kontrolovať kazivosť mliečneho chrupu, – odporúča zubný lekár MUDr. Aurel Ducko.
Môžu sa pečatiť aj mliečne zuby, no sú tu i riziká
Niekedy chcú rodičia dať zapečatiť dieťaťu i mliečne zuby, tie sa kazia rýchlejšie a pri podozrení na zubný kaz je to niekedy i nebezpečné.
Mliečne zúbky sa nezvyknú pečatiť, nemajú také hlboké ryhy ako trvalé a pečatenie by mohlo zakryť šíriaci sa zubný kaz.
Trvanlivosť pečatidla
Detské zuby sa zvyknú pečatiť okolo veku 6. až 7. rokov, alebo potom pri prerezaní ďalších stálych zubov okolo 11. až 14. roku.
Pečatidlo vydrží zhruba tri až päť rokov, závisí to od zhryzových podmienok, od druhu pečatidla, od hygienických a stravovacích návykov pacienta.
Zvyčajne to býva okolo troch až piatich rokov, teda, kým sa pečatidlo nepoškodí, nezhryzie alebo nevypadne.
Cena pečatenia
Keďže pečatenie zubov nie je hradené zdravotnou poisťovňou, rodičov zaujíma i to, koľko to bude stáť. Cena zapečatenia jedného zuba sa pohybuje v pomerne veľkom rozpätí od 10 – 20 €/zub. Je to nadštandardná procedúra, takže aj preto ju poisťovňa neprepláca.
Okrem pečatenia sa vykonáva aj fluoridácia
Ak sú ryhy na zuboch plytké a ústna hygiena dostatočná, robí sa len preventívna fluoridácia bez pečatenia. Fluoridácia zubov u detí (dvakrát do roka sa deťom potrú zuby tekutým fluoridom) je tiež účinná prevencia proti zubnému kazu.
Pečatenie zubov je možné aj u dospelých
Zubný lekár MUDr. Aurel Ducko hovorí, že pečatenie zubov je primárne určené pre deti, ale aj dospelí prichádzajú často s takouto požiadavkou. Pokiaľ majú výbornú hygienu, pečatenie nie je nutné – zubný kaz na čistých zuboch nevznikne. V opačnom prípade treba ale fisúru (ryhu na zuboch) v malom rozsahu otvoriť, dôkladne vyčistiť, najlepšie pieskovaním a až následne pečatiť.
Zapečatenie pokazeného zuba by bolo veľkou chybou, pretože baktérie pod pečatidlom majú výborné podmienky na rozmnožovanie, takže kaz rastie a šíri sa pod pečatidlom nepozorovane ďalej. Preto treba pečatenie u dospelých dôkladne zvážiť.