Motorika ako základ
Ako dieťatko rastie, jeho schopnosti sa vlastným tempom rozvíjajú, od narodenia do dvoch rokov ide o obdobie prudkého rozvoja jemnej i hrubej motoriky.
Rozvoj laterality mozgových hemisfér nastáva približne po prvom polroku života dieťatka, keď je schopné používať obe ruky naraz.
V tomto období je dôležité nechať na ňom, ktorú ruku použije prednostne, neopravovať a nenaprávať jeho voľbu.
Úchop a koordinácia
Tzv. pinzetový úchop sa začína objavovať v období po ôsmom mesiaci života bábätka, medzitým sa skoordinuje aj spolupráca oka a ruky.
Práve v tomto období je vhodné deťom ponúkať rôzne aktivity na zdokonaľovanie pinzetového úchopu a koordinácie ruky a oka.
Začať sa dá napríklad zbieraním drobných predmetov – kamienkov, gombíkov, korálikov, vrchnáčikov z PET fliaš.
Veľmi atraktívne a zároveň rozvíjajúce je vkladanie týchto predmetov do otvorov rôznych veľkostí aj tvarov.
Vyrobte si pomôcky
Pomôcky na takéto aktivity si ľahko doma vyrobíte, stačí na to zopár papierových škatuliek s vrchnákom, fľaša so širším hrdlom, sporiteľnička na mince a podobne. Fantázii a tvorivosti sa medze nekladú.
Uvidíte, ako sa vaše bábätká dokážu zaujato sústrediť na danú činnosť.
Učiaca veža ako skvelý pomocník v rozvoji
Približne vo veku jedného roka dieťatka, v závislosti od toho, či už samostatne stojí a začína chodiť, si môžete kúpiť alebo zmajstrovať tzv. učiacu vežu.
„Learning tower“, známa pomôcka z oblasti Montessori pedagogiky, vám i vášmu dieťatku uľahčí každodenný život a prinesie veľa zábavy aj praktického zdokonaľovania zručností dieťaťa.
Využijete ju najmä v kuchyni, dieťatko v nej bude v bezpečí a získate tak cenného pomocníka napríklad pri príprave obeda.
Nebojte sa krájania!
Netreba sa báť a nechať dieťaťu v rámci bezpečnosti možnosť podieľať sa na chode domácnosti. V učiacej veži môže skúšať miešať, prelievať, pod dohľadom pokojne neostrým nožom aj krájať kúsky banánu či cesta.
Nie je nič nezvyčajné, že deti približne vo veku jedného roka takéto veci hravo zvládnu.
Každou podobnou činnosťou si dieťatko navyše cibrí svoje manuálne zručnosti, spoznáva svet okolo seba a učí sa, ako veci fungujú.