Deti si hmat rozvíjajú tým, že všetko chytajú a nezaujíma ich, či je to čisté. Potom hneď pršteky strkajú do úst a rodičia už vidia iba to množstvo baktérií, ktoré si práve spravili výlet. Či sa nám to páči, alebo nie, deti sa chcú dotknúť všetkého. Pri hrách na rozvoj zmyslového vnímania si deti ani nebudú uvedomovať, že sa niečo nové učia, pretože to bude v prvom rade zábava.
Naslepo
Hmat si detičky najlepšie precvičia naslepo, pretože so zaviazanými očami sa namiesto zraku viac zapájajú iné zmysly. Nastrihajte rôzne látky na štvorce veľkosti pexesa, poukladajte ich a zaviažte deťom oči šatkou. Ich, ale aj vašou úlohou bude na základe hmatu nazbierať čo najväčší počet dvojíc – rovnako ako pri pexese. Touto hrou si teda zároveň cvičia aj pamäť, no trošku iným spôsobom.
Určite si z detstva spomínate na slepú babu. So zaviazanými očami ste museli nájsť kamarátov a rozpoznať ich len na základe dotykov. Touto hrou sa deti naučia rozoznávať aj detaily a spolu s hmatom si precvičujú aj koordináciu a stabilitu. Keď máme zaviazané oči, cítime sa neisto a strácame sa v priestore, no práve hmat nám pomáha dostať sa aj z takýchto situácií.
Citlivé chodidlá
Pri hmate však nejde iba o prsty na rukách. Na celej ploche našej pokožky sú zmyslové receptory pre hmat, a to platí aj pre chodidlá. Pripravte pre deti „koberec“ z rôznych materiálov, ktoré doma nájdete. Chôdzou po rôznych povrchoch si deti rozvíjajú hmat, ale zároveň si aj masírujú nôžky.
Pustite ich do kuchyne
Urobte z detí svojich nenahraditeľných pomocníkov v kuchyni a upečte spolu koláč. Dopredu sa však pripravte na poriadny neporiadok, ktorý po nich ostane. Dajte deťom do rúk cesto, ktoré je mäkké a môžu do neho zabárať pršteky. Dovoľte im posypať dosku múkou, aby cítili jej zloženie. Zážitkom pre nich bude tiež čerstvé rozbité vajíčko, ktoré je síce tekuté, ale predsa iné ako voda. Existujú aj detské kuchynky, ale nič sa nevyrovná skutočnému pečeniu a vareniu. Deťom navyše dodáte pocit zodpovednosti a dôležitosti.
Vďaka tomu, že dovolíte deťom dotýkať sa vecí a nebudete ich okrikovať, im zároveň dáte priestor na učenie sa nových vecí. Dovoľte im pohladkať babkinu mačku alebo susedovho psa bez toho, aby ste sa báli baktérií. Nechajte deti hrabať sa v hline, dotýkať sa stromov a kvetov v parku alebo chodiť bosými nohami po rôznych povrchoch.