Niekoľko jednoduchých úkonov vám pomôže riziko minimalizovať na minimum. Ale pozor, dôležité je pripraviť sa vopred a byť dôslední (to je tá činnosť, ktorá vám tak ťažko ide aj vo výchove).
Raňajkujte
Je to pomerne otrepané, je to možno klišé, ale v každom prípade je to pravda. Raňajky sú základom jedálnička. Bielkoviny prijaté do tela na raňajky nás nielen zasýtia, ale pomáhajú aj udržiavať imunitný systém v kondícii.
Kvalitné bielkoviny v podobe vajec, strukovín, mäsa, rýb a orechov dodajú na raňajky telu tú správnu dávku energie a všetkých dôležitých nutričných látok.
Zamerajte sa na dvojicu C + Zn
Keď to prichádza (máme na mysli najkritickejšie obdobie viróz), zásobte sa dostatkom vitamínu C a zinku. Je to dvojica, ktorá dokáže pôsobiť preventívne proti vírusom a baktériám v ľudskom organizme, ale zároveň aj účinne bojuje pri ochoreniach dýchacích ciest, keď už prepuknú.
Pochopiteľne, účinok je individuálny a závisí aj od množstva, v akom sa podávajú. Mnohé štúdie naznačujú, že práve toto „kombo“ je v boji s vírusmi jedným z najúčinnejších.
Pite a spite, koľko vládzete
Čistá voda, nesladené čaje, riedené ovocné šťavy – pripravujte ich nielen drobcovi, ale aj sebe. Hydratované sliznice sa lepšie bránia vírusom, najmä v prekúrenom prostredí. A dostatok vody je dôležitý pre organizmus aj v stresových situáciách, ktoré vás pri chorom dieťati, pochopiteľne, neminú.
Spánok – nedostatkový tovar. A príležitosť pre detský soplík vymeniť nos – malý za väčší. Pri nevyspatí je náš opotrebovaný rodičovský organizmus oveľa náchylnejší podľahnúť tým votrelcom.
Preto neváhajte využiť každú voľnú chvíľku na oddych a zdriemnuť si, alebo si rovno pospať. A nie je vôbec od veci ísť si ľahnúť večer už so sliepkami. Pardon, s deťmi.