Zdravé fľaše
Koncept zdravých fliaš je dobrým tipom pre mamičky a deti, aby namiesto jednorazových, už použitých PET fliaš, používali fľaše, ktoré sú určené na opakované používanie. Na trhu sú dostupné takéto fľaše vyrobené z plastu, nerezovej ocele a skla. Spotrebitelia by mali rešpektovať značenie a odporúčania výrobcov pre ich správne používanie.
Materiály a zdravé fľaše
Sklo sa považuje za najinertnejší (chemicky najmenej aktívny) materiál, avšak jeho používanie je obmedzené tým, že sa môže rozbiť (pre malé deti je to zvlášť nebezpečné, preto by mali používať sklenenú fľašu len pod dohľadom rodiča). Vhodné je používanie plastových a sklenených fliaš kombinovať.
Nerez je podľa potravinového kódexu SR materiál, ktorý je na potravinárske účely tiež vhodný. (Hliník sa už v súčasnosti na výrobu týchto výrobkov nepoužíva.)
Aká je zdravá fľaša z plastu
Dobrým tipom pre opakované použitie pre deti je zdravá fľaša z plastu, ktorá je bez plesní a zápachu, je ľahká (má nízku hmotnosť, čo je pre deti výhodné), čistí sa jednoducho i v umývačke riadu, dokonca ju môžete použiť i na krátke ohrievanie v mikrovlnnej rúre. Dobre tesní a je vhodná aj na sýtené nápoje. Pri poškodení viečka sa dá kúpiť nové, takisto i samotná nová zátka. Na fľašu si môžete zaobstarať i termoobal, aby chránil príliš teplé alebo studené nápoje.
Tri najčastejšie chyby, ktoré robíme pri používaní plastových obalov (boxy na desiatu, obed a podobne)
Okrem toho, že ľudia často používajú jednorazové plastové fľaše viackrát, robia chyby i v týchto prípadoch:
1. Ak je na výrobkoch, ako sú plastové taniere, fľaše, desiatové boxy a iné, uvedený piktogram napr. preškrtnutá mikrovlnná rúra, preškrtnutá umývačka riadu, znamená to, že uvedené výrobky nie sú vhodné na takéto použitie a je v záujme spotrebiteľa, aby to rešpektoval.
Taktiež môže byť uvedený konkrétny údaj – teplota, ktorá nesmie byť presiahnutá pri kontakte s potravinami. Spotrebitelia sú veľmi vynaliezaví a naozaj neuveriteľným spôsobom dokážu používať výrobky v domácnosti na účely, na ktoré neboli vyrobené.
2. Často sa stáva, že na napr. na boxoch na potravinách nie je žiadny údaj (iba piktogram „na styk s potravinami“, poprípade údaj o materiálovom zložení napr. pp, ps, pet a symbol o recyklácii), v takomto prípade neodporúčame zohrievať jedlo v mikrovlnke alebo umývať v umývačke riadu.
3. Niekedy názov výrobku definuje účel použitia napr. desiatový box je určený na desiatu, ktorá je väčšinou balená v servítke, ale priamy kontakt tuhých potravín nemusí predstavovať žiadne hrozby – určite desiatový box nie je vyrobený na tepelný ohrev potravín, zmrazovanie potravín a podobne, a preto neodporúčame takéto zaobchádzanie.
Za poskytnuté odborné informácie ďakujeme Mgr. Ing. Milade Syčovej, MPH – vedúcej oddelenia, Národné referenčné centrum a laboratórium pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade.
Zdroj titulná foto: https://www.rozumnehracky.sk/index.php/zdrava-flasa