Tehotenstvo, pôrod a čas po ňom sú pre ženu obdobím mnohých zmien a každá z nás sa ich snaží zvládnuť podľa svojich schopností.
Ako sa dostať späť do pôvodného tela a formy, ktorú ste mali pred tehotenstvom a pôrodom, závisí od viacerých faktorov:
- predovšetkým od vášho zdravotného stavu,
- od toho, ako ste rodili, či to bol bežný vaginálny pôrod, alebo sekcia, či ste mali pri pôrode komplikácie,
- od toho, či dojčíte, alebo nie.
Čas hneď po pôrode
Po pôrode sa žena dostane domov zvyčajne na 3. – 4. deň, ak ste rodili vaginálnym pôrodom a bez komplikácií. Pokiaľ ste rodili sekciou, domov sa dostanete asi na 5. – 7. deň od pôrodu.
Personál nemocnice sa snaží o to, aby ste sa čo najskôr zmobilizovali, začali chodiť, starať sa o bábätko a dostali do bežných koľají. Ale prvé dni, hlavne po cisárskom reze, by mali ísť v pokoji a pomalšie.
Rana po pôrode sa hojí a zo začiatku je necitlivá. Keď vám vyberú stehy, postupne by sa mala stať jemnejšou, mäkšou a mala by bolieť menej. Ak máte silné bolesti, môžete užiť lieky na jej zníženie, prípadne sa o tom poraďte s vaším lekárom.
Ranu si kontrolujte, dôkladne sa o ňu starajte, čistite si ju a pri každej zmene, opuchu alebo ak niečo nie je v poriadku, si ju dajte skontrolovať.
Bolesti po pôrode
Najintenzívnejšia bolesť je bezprostredne po pôrode a ďalších niekoľko dní. Najťažšie to bude pre vás v prvý, druhý deň. Vstať z postele, začať chodiť a fungovať. Maternica sa musí dostať do pôvodnej veľkosti, a to môže trvať aj šesť týždňov (aj preto sa tento čas volá šestonedelie), niekedy i dlhšie.
Čo najskôr začnite dojčiť. Dojčenie tomu pomôže. Spúšťa hormón oxytocín, ktorý uvoľňuje tvorbu mlieka, ale aj kontrakcie maternice, tie môžu ešte bolieť.
Nezabúdajte chodiť často na malú potrebu, aby močový mechúr netlačil na maternicu. Masírujte si bruško a skúste ležať tak, že si pod bruško podložíte vankúš.
Ak popôrodné bolesti trvajú dlho a neustávajú, navštívte radšej svojho gynekológa.
S cvičením začnite opatrne a postupne
Svalstvo brušnej steny potrebuje istý čas na to, aby sa dostalo späť, do pôvodnej veľkosti, maternica sa potrebuje pomaly a postupne zavinúť a zmenšiť.
Začiatok cvičenia závisí od toho, či ste boli zvyknutá cvičiť i pred tým, alebo nie. Ak ste pravidelne cvičili, po pôrode to bude pre vás ľahšie.
Aj preto mnohí lekári odporúčajú nenáročné cvičenie pred i počas tehotenstva.
Nájdite si vhodné cviky, ktoré budú vyhovovať práve vám.
Precvičujte si svaly panvového dna. Sťahujte a uvoľňujte, podobne ako v tehotenstve (skúste napríklad aj pri močení viackrát prerušiť prúd).
Pomáhajú aj prechádzky a pobyt vonku na čerstvom vzduchu s dieťatkom. Doprajte si dobrý a kvalitný oddych a spánok.
Snažte sa vyvážene a zdravo stravovať a pokiaľ dojčíte, na diéty radšej úplne zabudnite.
Dojčenie je na chudnutie výborné, tvorba mlieka spaľuje totiž tuk, ktorý sa v tele uložil počas tehotenstva.
Každá žena je iná. Niekomu sa podarí dostať do pôvodných rozmerov už po niekoľkých týždňoch, niekomu po niekoľkých mesiacoch. Nezabúdajte, že najdôležitejšie v tomto období je to, aby ste sa dobre cítili vy a hlavne vaše zdravé a spokojné dieťa.