Nenechajte sa znervózniť
A to teda dokáže poriadne znervózniť mladých rodičov, ktorí si síce prečítali veľa aktuálnych informácií o jednotlivých etapách vývoja detí, ale čoraz častejšie počúvajú poznámky zo strany rodičov či svokrovcov, čo by ich dieťa už malo vedieť.
„Je všetko v poriadku? Nestala sa niekde chyba? Nemá dieťatko neurologický problém? Nezabudli sme na niečo?“ – To sú otázky, ktoré ich zamestnávajú čoraz častejšie.
Každé dieťa je naozaj úplne iné
Pokiaľ je však dieťatko pravidelne kontrolované pediatrom v poradniach, vyvíja sa normálne – štvornožkuje, plazí sa, premiestňuje sa, reaguje na podnety, komunikuje, je zvedavé a jeho jemná motorika sa vyvíja primerane veku. Obavy sú zbytočné.
Treba dodať, že niektoré deti úplne preskočia isté vývojové fázy, napríklad štvornožkovanie, ale ani to nemusí byť dôvodom na obavy, keď sa všetko ostatné vyvíja správne.
Niektoré deti jednoducho potrebujú dlhší čas na to, aby sa odhodlali postaviť na nôžky a pustiť sa do neznáma. A niektorým to tak trochu možno aj vyhovuje. Súvisí to s celkovým temperamentom a povahou dieťatka.
Na kvalite pohybu záleží
Odborníci sa zhodujú v tom, že je úplne v poriadku, ak niektoré deti začnú chodiť v deviatich mesiacoch a iné v šestnástich, či neskôr. Veľkú váhu prikladajú skôr kvalite ich pohybu.
To znamená, že pokiaľ 15-mesačné dieťatko zdatne štvornožkuje a nechodí, je to úplne v poriadku. Obávať by sa mali rodičia, ak majú ich deti príliš stuhnuté svalstvo a pohyb je strnulý, alebo naopak, príliš mäkké svalstvo a nevedia sa udržať v niektorej polohe.
Dieťatko by malo byť schopné používať obidve strany tela rovnako, či už pri plazení, štvornožkovaní, alebo pri pokusoch o zdvíhanie sa na nôžky.
Prizerajte sa a čakajte. Príde to!
Netreba zabúdať ani na korekciu veku v prípade predčasne narodených detí. Je úplne prirodzené, že sú na vývojovej úrovni o približne rovnaký čas „pozadu“, ako sa mali narodiť.
A ako tomu môžete pomôcť? Najlepšie je nerobiť nič špeciálne, iba čakať. Dieťatko môžete motivovať k hre v rôznych pozíciách. Nechajte ho však skúšať dostať sa do nich samo. Oveľa lepšie aj rýchlejšie sa tak naučí udržať rovnováhu, získa silu, zmysel pre koordináciu a zároveň aj spokojnosť s tým, že to dokázalo.