Kľúčová genetika
Farbosleposť, alebo daltonizmus je ochorenie zraku podmienené genetikou, konkrétne viazané na chromozóm X. Ak má žena gén pre farbosleposť, zvyčajne sa neprejaví, ale je jeho nositeľkou (prenášačkou) a môže ho odovzdať svojmu dieťaťu. Hrozí až 50 % riziko, že jej syn bude farboslepý a dcéra bude ďalšia nositeľka génu daltonizmu, teda pokiaľ zdedí iba jeden postihnutý chromozóm X. Ak má aj otca daltonika, zdedí oba postihnuté chromozómy X a bude farboslepá. Zároveň prenesie farbosleposť aj na svojich synov.
Čiernobiele videnie je vzácne
Daltonizmus môže mať niekoľko variantov – súvisia s farbami, ktoré daltonik nevníma: od čiernobieleho videnia, neschopnosti rozlíšiť červenú a zelenú farbu alebo farbosleposť na modrú a žltú farbu. Čiernobiele videnie je pomerne vzácne. Farbosleposťou trpí približne 8 % ľudskej populácie, zvyčajne muži.
Daltonizmus odhalí očný lekár prostredníctvom tzv. Ishiharovho testu, ktorý tvorí obrázok zložený z bodiek a uprostred je číslo farebne odlíšené od farby na pozadí obrazca. Farboslepý človek toto číslo nevidí.
Ľudské oko rozlišuje farby prostredníctvom buniek citlivých na svetlo dopadajúce na sietnicu oka. Zdravé oko má tri druhy týchto buniek, no pokiaľ jeden z týchto druhov chýba, mozog nedokáže správne vyhodnotiť farbu.