Druhý týždeň jarných prázdnin sa začal poriadne zostra. Ako sa na pravú zimu patrí. Zasnežené lyžiarske svahy doslova praskajú vo švíkoch aj vďaka mínusovým teplotám. Ale veď, tak to má byť. Jarné prázdniny sú najlepšie v šále, rukaviciach, lyžiarkach, s vyštípanými lícami a zamrznutým úsmevom na perách. Pozor však na omrzliny, pretože prituhne o čosi viac, ako sme v poslednom období boli zvyknutí.
Žiaci a študenti z Prešovského ako aj z Košického kraja si tak od dnes na celý týždeň až do pondelka 5. marca môžu naplno vychutnávať takmer alpskú zimu v našich vysokohorských podmienkach.
Ako poslední si jarné prázdniny užijú školopovinní z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja, od 5. 3. do 9.3.2018. Všetky termíny najbližších školských prázdnin nájdete aj v článku: Školákom sa začali jarné prázdniny, vyrazte spoločne na hory.
Výstraha pred silnými mrazmi
Mimoriadne chladné počasie má pokračovať aj v prvých marcových dňoch. Nízka teplota je pre zdravie človeka životu nebezpečná. Nepodceňujte preto omrzliny, ktoré v našich klimatických podmienkach nie sú až také časté, ale ani nie nezvyčajné. Všetko závisí od dĺžky a spôsobu pohybu v mrazivom teréne a, samozrejme, kvality oblečenia. Najčastejšie k omrzlinám môže dôjsť pri zimných športoch. Najrizikovejšie miesta vzniku omrzlín sú prsty na rukách aj na nohách, časti tváre, ako sú uši a nos.
Prvá pomoc pri podchladení a omrzlinách:
- Presunúť sa čo najskôr do tepla.
- Prezliecť sa, vymeniť mokré veci za suché.
- Omrznuté časti tela zohrievať v teplom kúpeli, nie horúcom, inak hrozí obarenie.
Čo rozhodne nerobiť:
- Nezahrievať dychom z úst.
- Netrieť prsty o seba.
Viac o tom, ako odhaliť omrzliny a správne ich ošetriť, sa dočítate aj v článku: Viete odhaliť omrzliny, aby ste neprišli o prsty?
Ako sa obliecť do mrazivej zimy
V zime telo treba ochraňovať pred studeným vzduchom, vetrom a mrazom. Hovorí sa, že nie je zlé počasie, len zlé oblečenie. Práve primeraným oblečením vieme znížiť riziko podchladenia v mrazivých dňoch. Treba si uvedomiť, že k omrzlinám či podchladeniu vieme prísť aj na sídlisku či v meste, alebo pri dlhšej sánkovačke na dedinskom kopci. Tento fakt netreba podceňovať, pretože omrzliny nesúvisia iba s pobytom vo vysokohorskom teréne. Všetci horskí „vlci“ odporúčajú vrstvenie oblečenia. Ako pri dospelých, tak aj pri deťoch. Ako správne obliekať deti v zime, sa dočítate aj v článku: Oblečte deti v zime ako cibuľky.
Povinná zimná výbava do hôr:
- Rukavice, lepšie sú palčiaky ako prstové,
- čiapka,
- šál alebo kukla proti mrazu,
- náhradné suché oblečenie v prípade spotenia alebo zamočenia,
- teplé ponožky a kvalitné topánky,
- termobielizeň: spodky aj tielko,
- vetrovka s kapucňou,
- zimný overal, kombinéza alebo vetrovka so zateplenými nohavicami.
Princíp cibuľového vrstvenia je založený na 3 základných vrstvách:
- Funkčná spodná bielizeň, nie však bavlnená. Bavlna síce saje pot, zostane však mokrá a v studenom veternom počasí začne chladiť.
- Termoizolačné a rýchlo schnúce mikiny, roláky, tričká s dlhým rukávom, ktoré ochránia pred chladom, ale aj zahrievajú.
- Vonkajšia vrstva by mala obsahovať membránu, ktorá zabraňuje prenikaniu vetra, sneženia aj mrazu. Čiže by mal plniť ochrannú funkciu.
Pri veľmi nízkych teplotách je potrebné neustále sa hýbať, nepostávať ani nevysedávať dlho vonku. Vyhýbať sa treba aj popíjaniu alkoholu, pretože opití ľudia cítia teplo, aj keď ho už reálne začnú strácať.