Mačky v mnohých ľuďoch evokujú iba infekcie, alergiu či ostré pazúriky. Pravda je však taká, že sú to neuveriteľne prítulné zvieratká a keď si zvyknete na ich povahu, budete ich zbožňovať. Ich liečivá sila spočíva už len v ich prítomnosti. Priateľská mačička niekedy dokáže viac ako skúsený odborník.
Aká mačka je vhodný terapeut?
Samozrejme, nie každá mačka je vhodný terapeut. Je dôležité, aby bola mačička zdravá a najmä priateľská. Mnohé mačky sú náladové a tvrdohlavé a za človekom prídu len vtedy, keď to chcú ony. Sú však aj mačičky, ktoré sú kamarátske a majú skôr psiu povahu. Dospelé mačky sú na felinoterapiu vhodnejšie ako mačiatka, pretože už majú ustálenú povahu a viete, čo od nich môžete čakať. Mačiatka sú síce rozkošné, ale nepozorovane môžu deti pohrýzť alebo poškrabať. Vhodnejší je tiež kocúrik ako mačička, pretože mačka viackrát do roka hára a vtedy môže byť podráždená a útočná.
Prečo nie pes?
Vďaka kontaktu s mačičkou deti lepšie nadväzujú vzťahy s ostatnými rovesníkmi. Zvieratko je v tomto prípade akýsi prostredník, ktorý láme ľady. Deti sa ešte len učia zodpovednosti, preto je v mnohých ohľadoch mačka lepšia ako pes, ktorý je závislý na človeku a čaká na jeho opateru. Mačka je na rozdiel od psíka viac samostatná, a preto je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú veľa času venovať sa jej. Stačí, že si ju párkrát do dňa vezmete do náručia, pritúlite sa k nej a hladkáte ju. Ona začne priasť, čím odbúrava stres a uvoľňuje napätie.
Pradenie nadovšetko
Pri felinoterapii sa deti ľahšie rozhovoria o tom, čo ich trápi. No to ani zďaleka nie je jediné pozitívum mačacej terapie. Mačky pomáhajú autistickým deťom znižovať panické a úzkostné stavy a dokážu ich úplne odstrániť. Hra s týmito domácimi zvieratkami zlepšuje kognitívne funkcie a pomáha deťom, ktorým sa ešte nechce rozprávať. Mačacie pradenie upravuje činnosť srdca, pretože sa deti aj dospelí podvedome naladia na „mačacie vlny“ a prispôsobia svoje dýchanie spokojnému dýchaniu mačky.
Nasávajú negatívnu energiu
Okrem toho majú mačky jedinečnú schopnosť nasať negatívnu energiu z elektronických zariadení, aj preto rady spia pri počítači, televízii či práčke. Zatiaľ čo ľuďom takéto žiarenie škodí, mačky ho jednoducho absorbujú. V niektorých zahraničných krajinách nájdete mačičky aj na onkologických oddeleniach, kde sedia blízko ožarovaných pacientov a stabilizujú ich elektromagnetické pole, ktoré je ožarovaním narušené.
Na Slovensku felinoterapiu využívajú napríklad na Súkromnej základnej škole pre žiakov s autizmom v Trenčíne a v centre Pro Autis v Soblahove Trenčíne. Okrem toho sa už čoraz častejšie otvárajú mačacie kaviarne po celom Slovensku. Ak si mačičku nemôžete dovoliť doma, je to aspoň čiastočná náhrada.