Wolfgang Amadeus Mozart – azda niet vo svete nikoho, kto by ho nepoznal a nevedel, že ide o jedného z najúžasnejších hudobných skladateľov klasicizmu. Bol nielen výborným skladateľom, ale aj hudobníkom. Hral na viacerých hudobných nástrojoch, bol to jednoducho génius. Deti, ktoré počúvajú Mozartovu hudbu sú údajne dokonca inteligentnejšie, hovorí sa tomu aj Mozartov efekt.
Výchova Mozarta
Mozart bol vo veľmi mladom veku na koncertoch a častých turné po Európe uvádzaný ako „zázračné dieťa“. Nesporné však je, že jeho hudba je „zázračná“. Je plná vášne, jednoduchých, ale prekvapivých momentov, je rytmická a harmonicky vyvážená. Vedeli ste, že vo svojich šiestich rokoch bol Mozart aj na Slovensku? V roku 1762 koncertoval v Bratislave.
Hravý Mozart
Mozart je pre nás ale aj dieťaťom, ktoré je nesmierne hravé a veselé. A možno práve tu je základ úspechu jeho diel. Sú detsky jednoduché, ale pritom logické a zmyselné. Keď ako malý hrával na čembale alebo na husliach, k známym skladbám dotváral ďalšie hlasy, zmenil harmóniu, niekedy hral tak, že si zakryl ruky, nevidel čo hrá, dokázal zahrať skladbu odzadu alebo s prekríženými rukami – všetko to bol spôsob jeho zábavy a hier. Tak ako sa zvyknú hrať i deti. A tak vznikali aj mnohé jeho diela, s ľahkosťou a hravosťou. Napríklad aj známa Malá nočná hudba vznikla ako rozcvičovanie na nástroji.
Pozitívny vplyv Mozartovej hudby
Je to ľahkosť a nadhľad, ktorý majú v sebe deti pri hre a pri tom, čo ich baví. Preto sa asi aj Mozart počúva tak dobre. Jeho hudba je príjemná, neruší, jednoducho plynie. Množstvo vedeckých štúdií dokázalo, že jeho hudba ovplyvňuje naše správanie a intelekt. Má pozitívny vplyv na mozgové funkcie, emócie, tvorivosť, pamäť, sústredenie, upokojuje nás. U detí vyvoláva pocit spokojnosti, pomáha stimulovať logické myslenie a pozitívny vzťah k hudbe.
V jednoduchosti je krása. Aj preto je Mozart taký úžasný.
Skúste si deťmi vypočuť niečo z Mozartovej hudby:
- Klavírne sonáty (napr. č. 16 C-dur, č. 11 A-dur, č. 10 C-dur),
- Klavírne koncerty (medzi najkrajšie patria č. 21 C-dur, č. 23 A-dur, č. 5 D-dur, č. 20 d mol),
- Symfónie (napr. č. 40 g mol, č. 41 C-dur ’Jupiter‘, č. 25 g mol),
- Komorná tvorba (Malá nočná hudba, sonáty pre husle a klavír, klavírne triá a kvartetá, koncerty pre klarinet, fagot, flautu, serenády),
- Chrámová hudba (omša C-dur Korunovačná, omša c mol, oratóriá, kantáty),
- Opery (Čarovná flauta, Figarova svadba, Cosi fan Tutte, Don Giovanni) a mnohé ďalšie diela.