Krikom a hlukom zo seba dostávame nielen negatívne, ale aj pozitívne emócie. Vďaka hlučným prejavom sa odreagujeme. Často sa však radostným zvýsknutím chceme s okolím podeliť o dobré správy. Nie všetci ľudia reagujú na veci rovnako, no tí temperamentnejší sa radi prejavujú hlučne. A to sa týka aj detí. Nechať ich kričať a trieskať hračkami, alebo ich už od malička utišovať?
Keď je hluk zdravý
Deti sa postupne aj s vašou pomocou naučia, že krikom nie vždy dosiahnu svoje a pozornosť rodičov si nevynútia plačom z trucu. Deti sú hlučné a majú na to právo. Nejde iba o to, že tým priťahujú pozornosť. Rady počúvajú samy seba a teší ich, keď konečne dokážu vydať nejaký hlasný zvuk. Deti sú hlukom fascinované. Mnohí ľudia, žiaľ, považujú hlučné deti za nezvládnuté, ale často to tak vôbec nie je. Hlučné dieťa je jednoducho zdravé dieťa, ktoré krikom prejavuje svoje emócie.
Kričte podľa Estevilla
Neberte bábätko na ruky v momente, keď začne plakať. Aj touto jednou vetou by sa dala popísať Estevillova kričiaca metóda, ktorou mnohé mamičky uspávajú svoje deti. Dieťatko uložia, povedia mu, že teraz je čas spinkať a odídu. Ak začne bábätko plakať, podľa Estevillovej tabuľky počkajú istý čas, kým k nemu prídu.
Aj táto metóda má však odporcov. Podľa mnohých rodičov a odborníkov dieťatko takto zbytočne vystavujeme stresu. Bábätko nevie, prečo matka zrazu neprichádza. Plač je u malých detí často jediný zvukový prejav, ktorým si môžu získať pozornosť a vďaka ktorému komunikujú s okolím.
Pssst...
Koniec koncov, sú to deti, ktorým nemôžete len tak vypnúť zvuk. Sú však situácie, kedy treba deti naučiť tichu. Možno patríte medzi rodičov, ktorých hluk vlastných detí na verejnosti znervózňuje. Pokúste sa deťom vysvetliť, že na istých miestach musia byť tíško a správať sa slušne, pretože to tak robia aj dospeláci.
Majte však na mysli aj to, že každé dieťa je už od malička osobnosť, ktorá sa postupne formuje aj vďaka vašej výchove. Robiť hluk je pre deti prirodzené. Niektorým stačí prevážať sa po podlahe na odrážadle, iné deti radšej bubnujú na hrnce. Možno len vďaka hluku zistíte aj vy, čo vaše deti baví a lepšie ich spoznáte.