Nechajte dieťa rozhodnúť sa
Syn si strednú školu obchodu a podnikania v Česku vybral sám, pripravil sa na prijímačky a úspešne ich urobil. Otec z neho chcel mať elektrikára, no chlapec si presadil svoje. Tak by to asi malo byť. Nechajme dieťa rozhodnúť sa, čo chce študovať, nenúťme ho do vecí, ktoré si preň predstavujeme my. Pätnásťročný človek už za seba môže prebrať zodpovednosť. Ale pustiť ho na štúdiá ďaleko od domu?
„Chcela som študovať veterinu,“ spomína si Zdena (50), „ale v mojej mladosti sa tento odbor dal študovať len v Nitre alebo v Brne. To by znamenalo internát a moji rodičia s tým nesúhlasili. Keď som sa pýtala na dôvod, v afekte mi vykričali, že by som sa tam mohla mravne spustiť. Tak som vyštudovala psychológiu, ako si želali, a dnes je mi to nanič, robím prevádzkarku.“
Štúdium v cudzom jazyku
Sú však deti, ktoré by rady študovali vyslovene v zahraničí. S takými si treba sadnúť a čestne prebrať nasledujúce otázky: Má vaše dieťa šancu dostať sa napríklad na strednú školu v Rakúsku? Budete ho tam voziť, či bude samo každý deň dochádzať napríklad autobusom alebo vlakom? Ak už do štúdia investujete peniaze (lebo v zahraničí to veru nie je zadarmo), bude ho škola baviť? Má šancu zvládnuť štúdium v cudzom jazyku? Nebude mať problémy s profilovými predmetmi? Uplatní sa po strednej škole v zamestnaní? Chce ísť po skončení strednej školy na vysokú? Ak sa s budúcim študentom vo všetkom zhodnete, vyberajte z ponuky!
Agentúra pomôže
Prvý ročník stredoškolského štúdia v zahraničí vám sprostredkuje napríklad agentúra InterStudy High School, ale na internete nájdete aj množstvo ďalších. Ak sa prihlásite do niektorého výberového konania, pôjdete do zahraničia do rodiny, nie na internát. Hodia vás do vody – a plávajte! Za dobrý prospech môžete dostať štipendium až 150 eur! Ďalšie ročníky si už treba zaplatiť, ale je to tá najlepšia životná škola.
Agentúry ponúkajú USA, Kanadu, Veľkú Britániu, Írsko, Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko, Španielsko, Taliansko a ďalšie krajiny. Najbližšie je k nám Česko s veľkým výberom stredných škôl, kde môžu študovať Slováci, napríklad dopravná, drevárska a lesnícka, elektrotechnická, obchodu, služieb a podnikania, pedagogická, poľnohospodárska, stavebná, strojárska či zdravotnícka. Výhodou je príbuznosť jazyka a znížené školské poplatky.
Napríklad v tirolskom meste Wattens v Rakúsku môžu talentované deti študovať hudbu. Tamojšia Musikschule, hudobná škola, je na vynikajúcej úrovni a učitelia sú vraj menej prísni ako na Slovensku. Oveľa ďalej, u protinožcov v Austrálii si môžete vybrať štátne alebo súkromné, resp. neštátne školy, ktoré majú často silné zameranie na určitú náboženskú oblasť. Angličtina a dejiny Austrálie sú povinné, ostatné predmety si môže študent vybrať. Na školách je zaužívané nosenie uniforiem.
Stredné školy v Anglicku ponúkajú voľný výber predmetov a študovať môžete napríklad ekonomiku, matematiku, biológiu, fyziku, dejepis, anglickú literatúru, psychológiu, cudzie jazyky, ale aj fotografiu, grafiku, 3D dizajn, umelecké video alebo textílie.
Tak čo, balíte si kufre?