Zvukové vlny rôznej dĺžky nás obklopujú neprestajne. Až neskôr si uvedomujeme harmóniu, texty a rôzne linky – basovú, harmonickú, či zvuk sláčikov, klavíra.
Deti rozumejú hudbe
Čudovali by ste sa, ale aj úplne malé bábätká sa podvedome otáčajú za zvukom, usmievajú sa pri páčivej melódii. Neskôr s prvými krokmi si deti známe tóny dokážu aj pohmkávať a postupne aj pohybovať sa v rytme. Je to jednoducho v nás, rytmus nám prúdi v žilách.
Zvuk namiesto reči
Zvukom sa dá i dorozumievať. Existujú isté kmene indiánov v Južnej Amerike, ktoré nemajú reč takú, ako ju poznáme my. Dorozumievajú sa len zvukmi. A celkom iný význam má zvuk, ktorý je zdanlivo rovnaký, no zaznie v inom prostredí, alebo v nižšej, či vyššej tónine.
Hrajte sa s deťmi a so zvukmi. Uvidíte, aká úžasná zábava to bude a ako nenápadne budete stimulovať a cvičiť ich možno budúci hudobný sluch.
Pozorujte zvuky domova aj okolia
Začnite v domácnosti a prejdite postupne do terénu. Úplne skvelé sú zvuky ulice ako trúbenie, autá, dážď, rozhovor ľudí – to všetko je pre deti jedna veľká zábava.
Naučte deti vnímať aj zvuky prírody. Tie sú jedny z najkrajších. Započúvajte sa – skúste to, zatvorte oči a predstavte si na chvíľu šum mora, lesný vánok, kukučku, či ďatľa, bzučanie včiel, malý potok alebo vrzgot snehu pod nohami. Toľko úžasných zvukov!
Napodobňujte zvuky alebo – čo dokáže detský hlas
Rovnako dôležité sú pre deti i zvuky, ktoré vydávajú samy. Niekedy skúšajú to, čo dokáže ich hlas. Kričia, pištia, mrmlú si – aj to je spôsob ich vyjadrenia. Nechajte ich hľadať svoje vlastné zvukové podoby, aj keď vám to niekedy „trhá“ uši. Je to potrebné pri ich ceste hľadania, objavovania a sebavyjadrenia.
Načúvajte tichu
Na druhej strane, nezabudnite na ohromujúcu silu ticha. Ten rozdiel by sa deti mali naučiť cítiť. Dnešok je totiž absolútne hlučný a doslova presýtený množstvom zvukov a ruchov. Doprajte sebe i deťom chvíle, kedy si vytvoríte priestor pre ticho. Také, že budete počuť až tlkot svojho srdca, svoj dych.