V uponáhľanom svete, v ktorom sa všetci niekam ženieme, si potrebujeme pripomenúť, že je dôležité spomaliť. Workoholizmus, prepracovanosť a syndróm vyhorenia postihuje stále mladších ľudí a vedie k nervozite, ktorá sa prenáša aj na deti. Stačí pritom tak málo – len pár „rituálov“ každý deň, ktoré vám pripomenú, že fungujúca rodina je to najdôležitejšie.
Kde sa vzalo?
Korene hygge siahajú veľmi hlboko a ak by sme chceli, našli by sme ich aj u prvých ľudí, ktorí spolu posedávali okolo ohňa. Nie nadarmo sú však Dáni najšťastnejším národom na svete, keďže práve u nich sa koncept hygge začal do dnešnej podoby formovať koncom 19. storočia. Ak by sme chceli toto zvláštne slovo preložiť, musíme použiť viac slov.
Podľa Louisy Thomsenovej Britsovej, autorky Knihy o hygge, tento pojem vyjadruje teplo domova, bezpečie, ochranu a pocit spolupatričnosti. „Vyjadruje potrebu byť namiesto mať,“ píše Louisa.
Hľadajte pozitíva
A buďte pre deti príkladom. Snažte sa čo najmenej vyjadrovať veci negatívnym spôsobom, ktorý nepriamo prenášate aj na deti. Nebojte sa, hygge od vás nechce, aby ste ignorovali realitu a neustále nosili ružové okuliare. Dáni si realitu uvedomujú a pripúšťajú si ju, avšak na svet sa pozerajú inak. Ak sa im niečo nedarí, nevyjadria to priamo. Namiesto toho povedia, že sa v danej veci pokúsia zlepšiť a takto motivujú aj svoje deti.
Vzájomne sa rešpektujte
Nevynucujte si u detí rešpekt zákazmi, trestami a krikom a uvedomte si, že aj deti potrebujú súkromie a svoj priestor na vybúrenie emócií. Buďte aj počas detských období vzdoru a tvrdohlavosti trpezliví a veľa sa s nimi rozprávajte. Nečakajte od detí úplné podriadenie a stopercentnú poslušnosť.
Aj v tomto prípade však platí zlatá stredná cesta – nechajte deťom voľnosť, ale naučte ich disciplíne.
Spomaľte spoločne strávený čas
Ráno sa s deťmi naraňajkujte a večer im pred spaním prečítajte rozprávku. Nepúšťajte im audioknihu, ktorú budú počúvať bez vašej prítomnosti. Nevyhradzujte si na deti iba pár minút denne, ako to zvyknú robiť Američania.
Choďte s nimi na víkendové výlety, učte ich nové veci a dovoľte im, nech využívajú aj vlastnú kreativitu. Ak deti vykonávajú niektoré činnosti inak ako vy, nechajte ich a nepleťte sa im do toho. Kým je výsledok rovnaký, na postupe zase až tak nezáleží.
Hrajte spoločenské hry a naučte deti prehrávať. Vďaka tomu pochopia, že nie všetko je v živote ružové a končí sa šťastne ako v rozprávkach. Vytiahnite hry z vášho detstva a tablet odložte bokom.
A čo je najdôležitejšie – nevnímajte deti iba ako vašich potomkov, ale berte ich ako priateľov na celý život.