Extrémne pozície, z ktorých sa nám točí hlava
Ako rozpoznáte hypermobilitu? Veľmi jednoducho. Deti často robia so svojimi údmi ale aj prstami celkom strašidelné veci – dokážu ich vykrútiť do neprirodzených pozícií. Hypermobilita často postihuje kolená a lakte, ale aj prsty na rukách.
U detí s hypermobilitou sa častejšie vyskytujú aj drobné zranenia, vyvrtnuté členky, pomliaždenia, vykĺbenia, ale aj skolióza a bolesti chrbta. Ak sa bolesti vyskytnú, častejšie sa opakujú pri dlhom státí alebo chôdzi, po námahe pri športovaní.
Hrozia degeneratívne ochorenia
Z dlhodobého hľadiska hrozí ľuďom s hypermobilitou osteoporóza, ale aj degenerácia medzistavcových platničiek, a to už po 30. roku života. Pri hypermobilite je veľmi dôležité dbať na výber správneho športu a celkového fyzického zaťaženia. Úplne nevhodné sú športy, ktoré ochorenie prehĺbia – najmä gymnastika, balet a tanec.
Dôležité je zamerať sa na postupné jednoduché posilňovacie cviky jednotlivých svalových partií, plávanie alebo aj nie príliš extrémne bicyklovanie. Vhodné je poradiť sa s fyzioterapeutom pre odstránenie nesprávnych návykov pri držaní tela a chôdzi.