Prenesú ju bozky
Preto sa jej hovorí aj choroba z bozkávania. Herpetický vírus napáda lymfatický systém, čo sa prejaví zväčšenými uzlinami, zvyčajne „mandľami“ a teplotami, podobne ako pri angíne.
Práve preto môže byť najprv nesprávne diagnostikovaná. Mononukleózu totiž odhalia iba špeciálne krvné testy na protilátky v kombinácii so zhodnotením ďalších typických príznakov.
Patria medzi ne zvýšené pečeňové hodnoty, zvýšená únava pacienta, nechutenstvo, teploty a horúčky až do 40 stupňov Celzia, zápaly horných dýchacích ciest, zväčšená pečeň a slezina, žltá farba pokožky, prípadne vyrážky, ak bola nasadená liečba antibiotikami.
Dôležitá je diéta
Mononukleóza sa lieči jednak pokojom na lôžku počas pretrvávajúcich príznakov, ako sú zväčšené uzliny a horúčky, ale aj špeciálnou beztukovou diétou. V prvom štádiu vyzerá ako klasická diéta pri črevných a žalúdočných kataroch – podávajú sa len sucháre a dostatok tekutín. Po odznení akútneho štádia sa odporúča prejsť na diétu pozostávajúcu najmä z výrobkov z múky, ryže a zemiakov.
Dlhodobo, aj niekoľko týždňov až mesiacov sa odporúča vyhýbať ťažkým, mastným a vyprážaným jedlám. Je to nevyhnutné kvôli upraveniu pečeňových hodnôt. Pomôže aj prísun vitamínov a prípravkov podporujúcich regeneráciu pečene, ak ich odporučí ošetrujúci lekár.
Deti by sa mali vyhýbať náročnejším fyzickým aktivitám ešte niekoľko týždňov – športu a telesnej výchove v škole. Po prekonaní mononukleózy získava organizmus doživotnú imunitu. Väčšina dospelej populácie má v krvi protilátky proti vírusu mononukleózy, niekedy ani netušia, že ju v detstve prekonali.