Tieto signály sa dajú dokonca odpozorovať už pomerne skoro – približne vo veku 4 mesiacov dieťatka. Bábätko s introvertnejším temperamentom dokážete identifikovať na základe niekoľkých znakov v jeho správaní.
Zvedavosť, ale aj opatrnosť
Introvertné dieťatko sa rovnako ako extrovertné zaujíma o okolitý svet, je zvedavé, chce vedieť, ako veci fungujú, nebojí sa neustále pýtať, prečo sú veci, ako sú. Introvertné deti vás môžu zaskočiť práve hĺbkou svojich otázok a myslenia, častejšie pôsobia vyspelejším a starším dojmom, ako skutočne sú.
Zároveň je však častejšie v úlohe pozorovateľa, uprednostní pozerať sa pred tým, ako by malo do niečoho „skočiť po hlave“. V kolektíve detí sa neskôr prejavuje podobne ako pozorovateľ a zapojí sa do hry až neskôr. Radšej sa hrá s pocitom bezpečia, nerado riskuje.
Bohatá predstavivosť a vnútorný svet
Často je vlastná predstavivosť introvertného dieťaťa preň rovnako dôležitá a prítomná, ako reálne okolie. U bábätiek sú to tie, ktoré sa vydržia sústredene hrať s jednou hračkou pomerne dlhý čas, u starších detí napríklad tie, ktoré dokážu hodiny stráviť čítaním.
Vyčerpanosť po rušnom dni
Introvertné deti sa ľahšie vyčerpajú najmä pri sociálnej interakcii a potrebujú si častejšie spraviť prestávku na dobitie bateriek. Môžu reagovať výbuchmi plaču, čím sa prejavuje práve ich vyčerpanosť.
Častejšie sú aj citlivé v období tzv. separačnej úzkosti, keď si zrazu začínajú uvedomovať, že matka (alebo osoba, ktorá sa o ne stará) nie je ich súčasťou. Podobne môžu reagovať aj pri zmene prostredia. Pokiaľ je príliš nové (týka sa to aj ľudí a situácií) a necítia sa v ňom bezpečne, môžu odpovedať veľmi precitlivene.