Ty si už mala sex!
V zime je menej svetla, mozog preto produkuje viac melatonínu, hormónu spánku. Ten ovplyvňuje naše nálady negatívnym smerom a vyvoláva aj zimnú depresiu. Na jar sa však jeho produkcia zastaví, prestaneme sa toľko trápiť a telo začne produkovať hormón šťastia, serotonín.
Muži pociťujú šťastie z krátkych sukní, čoskoro preto dosiahnu testosterónový vrchol. Ale ani ženy nezostanú chladné. Na jar sa to všade búri, vonia, tínedžeri sa varia vo vlastnej šťave, vyrážky vyskakujú a telo si pýta svoje.
Spomínam si, ako mi môj veľmi úprimný, pubertálnymi hormónmi zmietaný syn ako trinásťročný vyčítal, že ja som už mala sex a on ešte nie!
Aj my sme boli takí
Ľudia si vo všeobecnosti myslia, že hormóny sa najčastejšie hlásia o slovo v čase puberty. Často im pripisujú najmä správanie sa tínedžerov. (Treba si však uvedomiť, že aj my sme boli takí.)
Hormóny začínajú pracovať oveľa skôr ako v puberte, veď kým taký novorodenec príde na svet, musia sa dvaja ľudia opačného pohlavia do seba zamilovať – a na to treba chémiu! A ak si uvedomíme, čo všetko je ochotná prežiť budúca mama, len aby priviedla na svet dieťa – za to tiež môžu ony.
Produkcia hormónov sa začína krátko po tom, čo sa zo spermie a vajíčka vytvorí embryo. Neskôr sú dôvodom najrozličnejších výkyvov nálad v puberte, agresívneho vystupovania pri budovaní kariéry, plačlivosti v tehotenstve, priberania v prechode.
Hormóny menia charakter
Zvláštne je, že fungovanie hormónov neobjavili vedci, ale poľnohospodári. Naši praotcovia si totiž roky všímali, že samce domácich zvierat, ktorých vymiškovali, teda odstránili im semenníky, prišli o plodnosť a zmenil sa aj ich vzhľad a povaha: kohútom „zvädol“ hrebienok a stratili chvostové perá, kastrované kocúry pribrali a zleniveli, divé býky sa premenili na voly, ktoré boli ochotné trpezlivo orať alebo sa dať zapriahať do voza. Je to tak: hormóny menia charakter.
Hormonálne slabo vybavení ľudia hovoria, že hormóny môžeme ovládať rozumom. Ak ste však práve veľmi zamilovaní, vaše telo produkuje obrovské dávky hormónov a rozum sa za nimi potáca kdesi na konci. To je asi dôvod, prečo sa zaľúbime len niekoľkokrát za život. Inak by nás hormóny ohrozili na živote.