Psychické zdravie detí na Slovensku
Podľa informácií Rady pre práva dieťaťa SR, ktoré vychádzajú zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií, v rokoch 2010 – 2014 trpelo každé siedme dieťa na Slovensku nejakou psychickou poruchou.
V absolútnych číslach to znamená 153 tisíc detí. Dve tretiny z nich mali emočné poruchy a poruchy správania sa, ostatné tvorili neurotické, stresom či telesne podmienené poruchy a poruchy psychického vývoja.
Ďalší štatistický údaj z Ministerstva spravodlivosti SR hovorí o 40 tisícoch detí traumatizovaných emocionálnym zneužívaním zo strany rodičov a rodinných príslušníkov.
Štúdie v zahraničí
Pri výskumoch robených vo Veľkej Británii, až 98 % učiteľov z radov respondentov uviedlo, že sa v praxi stretlo so žiakmi, ktorí mali nejaký problém týkajúci sa duševného zdravia.
Viac ako polovica z tých žiakov boli deti v tínedžerskom veku, ale až pätina učiteľov sa stretla s takýmito problémami aj u 4 – 8-ročných detí.
Ako identifikovať, že dieťa duševne trpí?
Základné okruhy duševných problémov detí súvisia najmä s domácim a školským prostredím – domácim násilím, šikanou, vzťahovými problémami v rodine, problémami s učením, ale aj s konkrétnymi duševnými poruchami.
Signály naznačujúce, že sa niečo deje, sú zvyčajne špecifické pre každý okruh z týchto problémov a porúch. Medzi základné symptómy patria:
- zmeny a problémy so spánkom a prijímaním potravy,
- náhle zmeny správania sa,
- nesústredenosť a neschopnosť pamätať si,
- neschopnosť poradiť si s bežnými problémami a prekážkami,
- zmätenosť,
- nočné mory,
- prudké záchvaty hnevu,
- hyperaktivita,
- nezáujem o obľúbené činnosti a priateľov,
- hysterické záchvaty,
- nadmerné obavy a strachy,
- nutkavé a opakujúce sa správanie a prejavy,
- utiahnutosť a nekomunikatívnosť,
- u starších detí problémy s alkoholom a drogami.
Pri podozrení, že dieťa vnútorne trpí, je nevyhnutné poradiť sa s odborníkom a pokúsiť sa identifikovať problém. Rozprávajte sa, zisťujte u priateľov detí a blízkych ľudí, učiteľov a trénerov.
Neriešené problémy najmenších detí môžu mať ďalekosiahle následky na ich celoživotné psychické aj fyzické zdravie.