Diagnóza: diastasis rectis
Rozťahovaním brušných svalov (rectus abdominis) v priebehu rastu plodu dochádza k oslabovaniu väziva, ktoré svaly spája. Maternica a vnútornosti tlačia na brušnú stenu. Svaly sa rozostupujú do strán, vytvorí sa diastáza, medzera – od hrudnej kosti k pupku.
Delí ich iba tenká vrstva väzivových tkanív (stenčuje ich aj pôsobenie tehotenských hormónov). Tlačia sa von, vydúvajú bruško, ktoré vyzerá ako v tehotenstve.
Diastáza priamych brušných svalov môže následne spôsobiť prietrž (ľudovo pruh), problémy so zápchou, bolesti chrbta a inkontinenciu.
Objavuje sa počas tehotenstva alebo po pôrode a často u žien, ktoré majú za sebou viacpočetné tehotenstvá. Trpia ňou aj nižšie ženy, ženy so skoliózou, alebo také, ktoré majú oslabené brušné svalstvo už pred tehotenstvom.
Ako zistíte, že máte diastázu?
Rozostup sa dá ľahko zistiť vyšetrením u lekára, alebo samovyšetrením v ľahu, keď pokrčíte nohy, povolíte brucho, jednu ruku dáte za hlavu a hlavu pomaly dvíhate.
Pokúste sa prstami druhej ruky nahmatať medzeru medzi svalmi – prsty by mali smerovať vertikálne – a hmatajte tesne pod pupkom a nad ním.
Pokiaľ vám do medzery vojde viac prstov ako tri (viac ako 2 cm) a máte navyše vyduté bruško, veľmi pravdepodobne máte diastázu.
Zvážte liečbu
Diastáza sa dá liečiť dvomi spôsobmi, a aj veľa rokov po pôrode. Pokiaľ ide o malý rozostup, zvyčajne nie je problém sa ho zbaviť vhodným cvičením. Prv, ako sa do neho pustíte, poraďte sa však s lekárom a skúseným fyzioterapeutom.
Pokiaľ je diastáza väčšia, rieši sa aj chirurgicky, tzv. abdominálnou plastikou. Prichádza však do úvahy iba v prípade, že už neplánujete ďalšie tehotenstvo.
Nepúšťajte sa do rôznych druhov cvičenia, na ktoré ste predtým boli zvyknutá. V tomto prípade môžu byť niektoré fitness techniky, ale aj niektoré pozície jogy, strečingu, či plávanie a ďalšie športy nebezpečné.
Tipy a prevencia
Nevhodné je zdvíhanie ťažkých predmetov a vecí, čo je pri malom dieťatku však nevyhnutné. Pomôcť vám môže aspoň spevňujúci pás, ktorý pomáha svaly priblížiť.
Spevňujúci pás je vhodné používať aj počas chorôb, napríklad ak kašlete, namáhate aj brušné svalstvo a je dobré ho držať čo najviac pohromade.
Vyhnúť sa diastáze priamych brušných svalov sa dá správnym vstávaním z ľahu a sedu – pretočením sa na bok a pomocou ramien sa zodvihnúť do sedacej polohy. Existuje aj mnoho bezpečných cvikov pre tehotné ženy, ktoré môžu pomôcť posilniť brušné svaly.