Chyby zraku vznikajú z rozmanitých príčin. Často sú spôsobené pri vývoji oka a u detí odhalené pomerne neskoro. Včasná prevencia však dokáže zachytiť už najmenšie odchýlky a nasadením primeranej liečby ich aj odstrániť alebo eliminovať ich dosah na videnie dieťaťa.
Krátkozrakosť
Medzi najznámejšie chyby zraku patrí krátkozrakosť, pri ktorej je obraz vzdialených predmetov rozmazaný. Deti zvyčajne prižmurujú oči v snahe lepšie zaostriť. Na úpravu krátkozrakosti sa predpisujú dioptrie s mínusovými hodnotami, ktoré pomáhajú posunúť dopadajúce lúče odrazené od pozorovaného predmetu do najostrejšieho bodu videnia oka.
Ďalekozrakosť
Ďalekozrakosť je, naopak, prípad, keď človek nevidí predmety v blízkej vzdialenosti a musí si ich odťahovať od očí. Deti sa narodia s ďalekozrakosťou, ale vývojom oka ďalekozrakosť vymizne. Svetelné lúče, ktoré oko vníma dopadajú až za sietnicu, preto je obraz pozorovaného predmetu neostrý.
Zvyčajne sa však táto chyba zraku neprejaví, keďže ju detské oko dokáže aj v počte niekoľkých dioptrií dobre vyrovnávať. Oči sú však namáhanejšie, môže dochádzať k bolestiam hlavy, poruchám pozornosti a zvýšenej únave. Pokiaľ ide o závažnejšie formy ďalekozrakosti, všimnete si ich neprirodzeným približovaním predmetov pred oči dieťaťa, čítaním z prílišnej blízkosti. Niekedy dochádza k strabizmu, teda škúleniu.
Detské oko sa vyvíja až do dospelosti, preto sa všetky operácie na úpravu krátkozrakosti a ďalekozrakosti odporúčajú až po 18. roku života človeka.
Astigmatizmus
Astigmatizmus alebo rozmazané videnie, je zraková chyba následkom nerovnomerného zakrivenia rohovky. Lieči sa dioptrickými sklami s tzv. cylindrami, ktoré pomáhajú kompenzovať zakrivenie očnej rohovky.
Poruchy videnia z neurologických príčin
Oko zachytáva svetlo a obrazy z okolia či predmetov, ale informácie o nich prúdia do zrakového mozgového centra, ktoré ich vyhodnocuje a spracováva. Ak dochádza k poruchám v oblastiach mozgu alebo centrálnej nervovej sústavy, môže to ovplyvniť chyby videnia.
Následkom neurologických príčin môže dochádzať k dvojitému videniu, rozmazanému videniu, výpadkom v zornom poli, problémom v orientácii v priestore, prevráteným obrazom a problémom pri čítaní.
Aj u najmenších detí je nevyhnutné, aby zrak aspoň raz ročne skontroloval očný lekár.