Vírus, ale aj zápal zubných koreňov
Pri akútnej sinusitíde býva hlavným spúšťačom vírus, po ktorom sa však v dutinách objavia aj baktérie.
Zápal vedľajších dutín môže však vzniknúť aj infekciou z koreňa zubu, ktorá putuje z koreňového kanálika do dutín.
Menšie kanáliky medzi dutinami sa upchajú sekrétmi, ktoré sú zdrojom množenia baktérií. Zvykne sa to stávať v oblasti čuchových dutiniek, teda vedľajších nosových dutín, prípadne v oblasti dutín čelovej kosti.
Liečba antibiotikami, niekedy punkciou
Vtedy sa nádcha komplikuje a dochádza k bolestiam v týchto oblastiach a následnej sekrécii hnisu. Nezriedka sa prejaví aj horúčka či bolesti stredného ucha. Pri veľkom nahromadení hnisu je potrebná punkcia, ktorá hnis vypustí, a následná antibiotická liečba.
Polypy sú hrozbou
Pri neliečenej sinusitíde môže nastať chronické štádium, ktoré sa prejavuje nočným chrápaním, dýchaním ústami, apnoe (výpadkami dychu počas spánku) a dlhodobou hnisavou sekréciou. Následne môžu v nosných dutinách vznikať nepríjemné polypy.
Polypy sú dlhodobé ochorenie, ktoré môže viesť až k strate čuchu. Prejavujú sa neprestávajúcimi bolesťami hlavy, únavou a celkovým oslabením imunitného systému.
Neliečené polypy sú prejavom opuchnutej sliznice nosa pri dlhotrvajúcom zápale nosa a prínosových dutín. Bránia prieniku vzduchu do dutín, ale aj do priedušiek. Telo je tak nedostatočne okysličené. Liečba polypov patrí do rúk lekárov ORL.