Čo zbaliť so sebou
Čo zbaliť dieťaťu so sebou, to závisí od ročného obdobia, počasia a aj od toho, kam deti majú namierené. Vo všeobecnosti vám krátky zoznam vecí dajú i v škole, prípadne v škôlke. My vám ponúkame prehľad tých najdôležitejších.
Zapojte deti do balenia
Na úvod by bolo fajn, keby deti boli pri balení s vami a pomáhali vám. Keď sa budete baliť spolu, budú aspoň vedieť, čo a kde majú uložené. Praktický je kufor na kolieskach, aby nemuseli nosiť ťažké tašky a menší ruksak na prípadné výlety a túry.
Preukaz poistenca
Dobré je prefotiť si zdravotnú kartu poistenca dieťaťa, ak by sa náhodou niečo pritrafilo a bolo by potrebné ísť s ním k lekárovi.
NIE drahým veciam, elektronike a mobilom!
Nedávajte deťom mobil, bude ich to zbytočne dráždiť, aby vám stále vyvolávali a bude ich to rušiť. Potom budú ťažšie znášať odlúčenie a budú smutné. Rovnako do školy v prírode nepatria drahé veci, je jasné, že niečo z toho stratia a vám bude ľúto drahšej položky. Okrem mobilu im nedávajte ani žiadne elektronické hry, MP3 prehrávače, tablety a pod. Len tak si pobyt v prírode naozaj užijú.
Nezabudnite na poštu
Nezabudnite im napísať krátky list, ktorý by mohli dostať asi v strede pobytu. Alebo im niečo malé, pekné nakreslite a zabaľte. Určite ich to poteší.
Urobte si poriadok a systém
Zo zoznamu vecí si oddeľte tie, ktoré sú na oblečenie, potom obuv, hygienu a veci do školy.
Škola v prírode, batoh školáka:
- Hygienické potreby – mydlo, uterák, hrebeň, toaletný papier alebo vlhké utierky, zubná kefka a pasta, krém na tvár, tyčinka na pery, sprej proti kliešťom a komárom, prostriedok na ochranu pri opaľovaní.
- Šaty – tepláky aspoň troje, tričká a tielka na každý deň + dve – tri navyše, deti sa často spotia, ponožky a spodnú bielizeň podobne, nohavice jedny, alebo dvoje, pre dievčatá sukne, legíny, svetríky alebo mikiny – aspoň dve, ľahšiu vetrovku, pršiplášť, pokrývku hlavy – šiltovku.
- Obuv – dva páry nepremokavých topánok, najlepšie sú botasky, sú vhodné na šport i menšiu túru, papuče do sprchy, prezuvky na izbu, ak máte miesto, môžu byť i sandále.
- Školské potreby – peračník s písacími potrebami, farbičky, fixky, malý zošit, ak by si dieťa chcelo niečo písať, prípadne pre denník.
- Ešte niečo svoje – vlastná deka, vankúš alebo hračka, plyšová – to si môžu zobrať deti so sebou podľa toho, kto má aké svoje obľúbené veci.
- Niečo na cestu – malá desiata, pitie a, povedzme, že aj „zdravšia“ sladkosť v príručnom ruksaku.
- Vreckové – to závisí od veku dieťaťa. Odhliadnuc od toho, že deti by mali mať v škole v prírode všetko zabezpečené, pár drobných poteší – a deti si tak môžu kúpiť niečo pre seba. Suvenír, sladkosť, zmrzlinu, nanuk alebo extra pitie. Pri malých deťoch stačí 10 eur, tí starší si môžu vziať zo sebou okolo 15 až 20 eur.
Tipy, ako sa to dá zlepšiť, toto sa už osvedčilo viackrát:
Meno na osobných veciach
Ak máte veci podpísané, nevezme si ich niekto druhý. To sa u detí stáva najčastejšie. Zamieňajú si svoje veci s inými a doma potom nájdete aj to, čo nie je vaše, a naopak.
1 deň, 1 vrecúško, ráno čisté, večer na špinavé
Niektoré mamy uľahčia deťom obliekanie tak, že veci na každý deň dajú do jedného vrecúška alebo obalu a po celom dni tam potom vrátia šaty špinavé. Dieťa má tak pripravený balíček s oblečením na každý deň. Tu môže ale nastať problém pri zmene počasia, keď sa dieťa spotí, alebo pri potrebe prezliecť sa viackrát za deň. Preto skúste nechať deti, nech si samy vyberú a pripravia svoje oblečenie na každý deň. Aj my sa obliekame podľa nálady, počasia a toho, ako sa cítime.
Deti sa takto učia samostatnosti, mali by byť už schopné vybrať si nielen oblečenie, ale zvládnuť aj samotné obliekanie.
Adresa miesta pobytu
Nezabudnite im povedať a vysvetliť i to, kam vlastne idú, čím je dané miesto výnimočné, čo tam môžu uvidieť alebo zažiť. O to viac sa budú tešiť na nové dobrodružstvá a zážitky.