Už poznáte ten tón: „Mamiiiiiii, ale ja neeeeechceeeem ísť už domooooov...“ A nasleduje fňukanie, prípadne ďalšie kvílené pripomienky. Dieťa tým prejavuje svoje pocity, zvyčajne vtedy, keď sa cíti emočne „vypnuté“. Zvyčajne, keď sa u neho prejaví hlad, smäd, únava, alebo len jednoducho nuda.
Aby ste sa frustrujúcemu kňučaniu, pišťaniu či kvíleniu vyhli, oplatí sa myslieť na niekoľko drobností, ktoré však dokážu tieto situácie zásadne ovplyvniť.
Spánok
Deti v predškolskom veku potrebujú cca 11 hodín spánku. Spánok je pre zdravé fungovanie celého organizmu kľúčový, udržiava mozog oddýchnutý a v kondícií, a ten môže potom vhodne regulovať aj správanie a emócie dieťaťa.
Jedlo a tekutiny
Pravidelná a vyvážená pestrá strava dokáže ovplyvniť náladu a správanie sa nielen u detí. Nezabudnite mať pre prípady núdze vždy po ruke nejaký kúsok jedla, ovocia, alebo zdravšiu verziu maškrty.
Dieťa vydá počas dňa obrovské množstvo energie a potrebuje ju doplniť častejšie. Keď klesne hladina cukru v krvi, aj anjeliky sa menia na príšery.
Pitný režim je síce samozrejmosť, ale deti často najmä vonku zabúdajú piť a postupne sa vytratí aj pocit smädu. A vtedy prichádzajú bolesti hlavy, únava... a kvílenie. Fľašu vody vždy so sebou!
Hranice
Kvílenie sa zvyčajne objaví aj vo chvíli, keď sa dieťa pokúša získať nejakú výhodu, trošku posunúť dohodnuté pravidlá a hranice. Funguje štýlom – čím viac bude kvíliť, tým rýchlejšie to mamu prestane baviť a kúpi mu to nové autíčko.
V tomto prípade treba trvať na dohodnutých pravidlách. A ak žiadne dohodnuté neboli, rýchlo to zmeniť. Niečo v duchu, nie vždy, keď ideme do obchodu, ti niečo kúpime, alebo môžeš si vybrať jednu drobnosť a dosť.
Najdôležitejšie je potom naozaj trvať na dodržaní pravidiel a povoliť iba vo výnimočných situáciách, ktoré však treba s deťmi rovnako odkomunikovať a vysvetliť.
Hranice pomáhajú deťom udržiavať život bezpečný, vedia, odkiaľ a pokiaľ sa v nich môžu hýbať a že sa na vás môžu v každej situácii spoľahnúť, aj v tej menej výhodnej pre nich.
Pocit bezpečia v tom, že dodržiavate pravidlá a trváte na ich dodržaní, v nich buduje pocit dôvery a istoty.