Au pair alebo bejbysiterka?
No prečo asi? Lebo na materskej sa z jedného platu vyžiť nedá. Ambicióznejšie ženy hovoria, že už po roku doma „osprostievajú“. Alebo deti v škôlke a jasliach chorľavejú. A tak hľadajú niekoho, kto zastúpi opäť zamestnanú matku.
Zamestnávateľky na Slovensku nazývajú ženy, ktoré najímajú, aby sa za peniaze postarali o deti, au pair. Nejde však o naozajstnú au pair, pretože skutočná au pair býva s rodinou v jednej domácnosti, ako je zvykom napríklad v Anglicku či Nemecku. U nás je presnejší termín bejbysiting, ktorý označuje opatrovanie detí, podobne ako anglický pojem babysitting je večerné stráženie detí, keď rodičia nie sú doma. Termín babysitting používajú aj niektoré slovenské agentúry, sprostredkúvajúce tieto služby.
Ako zohnať ľudí k deťom
Ako uvádza výskumná pracovníčka Mgr. Zuzana Sekeráková Búriková, PhD., ktorá sa tejto téme dlhodobo venuje, najznámejšia je v tomto čase nie klasická agentúra, ale internetový portál Domelia, ktorý ponúka platené „služby pre rodinu a domácnosť. Je najčastejším spôsobom hľadania práce/pracovníčky v domácnosti.“ Portál ponúka opatrovanie detí, pomoc v domácnosti, doučovanie a opatrovanie seniorov. Domelia má aktívnych vyše 5-tisíc profilov pracovníčok a pracovníkov v domácnosti, rovnako osobitnú časť pre dopyty po ľuďoch. Na rozdiel od agentúr, portál nevstupuje do komunikácie medzi hľadajúcimi a pracovníčkami. Jeho služby sú limitované sprostredkovaním kontaktu.
Byť mladý nie je výhoda
Agentúry „na ľudí k deťom“ sprostredkúvajú prácu predovšetkým študentkám vysokých škôl. Tie však, podľa reakcií zamestnaných matiek, nie sú schopné vykonávať každodennú prácu, pre školu nemajú nevyhnutne voľno v čase, keď ich matka potrebuje. „Nevedia zaobchádzať s deťmi, nemajú vodičský preukaz a skúsenosť so šoférovaním v Bratislave, ak treba deti odviezť či doviezť,“ povedala mi Ivana (32), ktorá hľadá pani k deťom. „Mala som jednu študentku, ktorá prišla trikrát, bola s deťmi doma, nešla s nimi ani von, lebo sa bála, že by tri deti neustriehla, a keď som ju potrebovala najviac, zavolala mi hodinu pred dohodnutým príchodom, že nemôže. Nechala ma v štichu. Mladé baby ja nechcem.“
Náhradná stará mama Fittipaldi
O deti pracujúcej matky sa najčastejšie starajú staré mamy. No aj v tom je háčik.
„Starej mame nemôžem prikázať, čo má dať deťom jesť, ako ich obliecť, keď idú von, aké programy nemajú sledovať v televízii, lebo si to neželám. Moja mama mi opatrovala deti, no nezhodli sme sa v mnohých veciach a navyše mala tendenciu stále ma poučovať,“ hovorí Michala (38), matka dvoch dcér.
„Tak som si nakoniec našla staršiu paniu, moju platenú zamestnankyňu. Pani Terézia je skvelá, šoféruje ako Fittipaldi, rešpektuje moje pokyny a navyše opatrí deti hádam lepšie ako ja. Moja mama bola dlho urazená, ale keď videla, že deti sú v poriadku, uspokojila sa.“
Aké máte skúsenosti vy, milé zamestnané matky?