My mamy príliš úzkostlivo riešime hygienu našich ratolestí. Muži to tak dramaticky neberú. Štatistiky ukazujú, že sú oveľa menej chúlostiví na domáci poriadok. Samozrejme, existujú aj výnimky. No v porovnaní so ženami uprednostňujú radšej čas strávený s deťmi hrami, zážitkami a zábavou ako s metlou alebo vysávačom v ruke.
Špinou k imunite
Česi majú na to super výraz. „Špína v byte, zdravé dítě.“ Nemci niečo podobné „Dreck macht Speck.“ Túto vetu zvyknú používať vtedy, keď dieťa zje spadnuté jedlo zo zeme. Čosi na tom fakt bude, keď to potvrdili aj americkí vedci. Podľa ich zistení, optimálna dávka špiny telu dokonca prospieva a byť príliš čistý, môže oslabiť schopnosť našej pokožky hojiť sa. „Baktériami a nie sterilným prostredím sa buduje imunita dieťaťa. Prílišná čistota, naopak, môže paradoxne vyvolať u niektorých jedincov alergie,“ uviedla anglická spravodajská stanica BBC.
K tomuto názoru sa prikláňa aj imunologička MUDr. Beáta Girovská, ktorá je sama matkou na materskej/ rodičovskej. Ako ďalej dopĺňa: „Takzvaná hygienická hypotéza vzniku alergií v zjednodušenej podobe tvrdí, že nižšia expozícia infekciám v detstve vedie následne k zvýšenému výskytu alergických chorôb. Istá miera špiny je teda naozaj pre zdravie dieťaťa nevyhnutná. Mikrobiálna stimulácia najmä v ranom detstve je totiž veľmi dôležitá pre správny vývin a dozrievanie imunitného systému.“
Ako však ďalej zdôrazňuje MUDr. Beáta Girovská: „Aj v prípade dodržiavania hygieny platí staré známe ’všetkého veľa škodí‘.“
Stačí mydlo a voda
„Umývanie rúk po príchode domov a pred jedlom by malo byť samozrejmosťou, no úplne naň postačuje obyčajné mydlo a voda“, je presvedčená imunologička MUDr. Beáta Girovská. Čo sa týka sprchovania, názory na to ako často je vhodné, sa rôznia, no podľa jej slov, niektorí odborníci v oblasti dermatológie tvrdia, že „príliš časté sprchovanie nie je prospešné, keďže narúša ochrannú vrstvu kože tvorenú lipidmi (tukmi), špecifický bakteriálny ekosystém na nej kožu zbytočne dráždi a vysúša, a tá sa tak stáva zraniteľnejšou.“
Antibakteriálne mydlá radšej nie
Zaujímavé je, že imunologička MUDr. Beáta Girovská antibakteriálne mydlá na každodennú domácu starostlivosť neodporúča: „V prvom rade nebolo nikdy jednoznačne preukázané, že by ich použitie zabraňovalo šíreniu choroboplodných zárodkov lepšie ako použitie klasických mydiel. Zároveň chýbajú presvedčivé dôkazy o bezpečnosti ich dlhodobého používania na dennej báze.“
Existujú štúdie, ktoré sledovali „smrtiaci“ efekt antibakteriálnych chemikálií z kozmetických prípravkov (v zodpovedajúcich koncentráciách) na rôzne baktérie, a ten bol prakticky nulový. Jednou z najrozšírenejších antibakteriálnych látok pridávaných do týchto mydiel je triclosan, ktorý prispieva k veľmi nežiaducemu efektu zvyšovania antibiotickej rezistencie u niektorých baktérií. Zároveň bola v laboratórnych experimentoch pozorovaná jeho schopnosť urýchľovať rast malígnych buniek u rakoviny pečene. „Dôkazom nevhodnosti používania kozmetických prípravkov s obsahom tzv. antibakteriálnych zložiek je aj fakt, že americká FDA pred pár rokmi zakázala používanie približne 20 aktívnych antibakteriálnych látok v nich (výnimkou sú prípravky používané na zdravotnícke účely),“ zdôrazňuje imunologička MUDr. Beáta Girovská.
Tak naozaj neviem, ako je to s tou špinou, čo je už veľa a čo ešte primerane? U svokry je všetko sterilné. Tam sa dá obedovať aj z podlahy. U kamošky nesmiem dovoliť deťom radšej nič jesť, aby nenamrvili na jej biely koberec v obývačke. Asi preto sa už stretávame iba na polceste v parku, keď sa vracia z fitka a ja zo škôlky. Fakt je ale ten, že decká neboli nikdy choré, bežné virózy zvládli ako ostatné.
No mám kamošku, ktorej dcérka má vážne imunitné ochorenie a viacero alergií a potravinových intolerancií. Pamätám si, že si vždy veľmi potrpela na hygienu a poriadok aj v období batolenia sa. V porovnaní s ňou som mala riadne zanedbanú domácnosť, ale šťastné a veselé deti.
Niekde som sa dočítala, že inteligentné ženy mávajú doma väčšiu špinu, aj pod posteľou chumáče prachu a pavúky v kútoch, ale za to sa usmievajú a celková atmosféra doma je pokojná. Ženy, ktoré neustále riešia poriadok, sú vraj viac vystresované, nakoľko lipnú viac na forme ako vzťahoch. V každom prípade sa táto téma len veľmi ťažko dá uzatvoriť jednoznačne, pretože ako všetko, aj toto je otázka subjektívneho vnímania.