Hoci je na mnohých miestach tabuľa LEN NA VLASTNÉ RIZIKO, mnohí nedodržiavajú ani rázny nápis VSTUP ZAKÁZANÝ. Chlapci bežia s korčuľami a hokejkami von, odhrnú si sneh na zľadovatenom zamrznutom jazere a bezstarostne naháňajú puk kĺžuci sa po ľade. Rodičia sa s malými deťmi korčuľujú po ľadovej ploche bez toho, aby im čo i len napadlo, že ohrozujú svoje životy a životy svojich najmilších. Pod zdanlivo hrubým ľadom cítia istú „pôdu pod nohami“, no tá môže byť veľmi vrtkavá, pretože aj kvalita ľadu sa môže počas korčuľovania rýchlo meniť.
„Vstupovať na voľnú ľadovú plochu je vždy nebezpečné. Zvlášť v období odmäku. Odporúčam využívať zabezpečené plochy a umelé klziská,“ radí Miroslav Nagy, hlavný tréner Falck Academy. K využitiu sú takmer v každom väčšom mesto kryté zimné štadióny. Mnohé mestá počas adventu zväčša v rámci vianočných trhov zabezpečili umelé ľadové plochy. Tam si môžu korčuľovania chtiví do sýtosti zašportovať na čerstvom vzduchu bez toho, aby im hrozilo nebezpečenstvo, ktoré číha na prírodnom klzisku.
„Pri jazerách alebo riekach hrozí, že sa ľad preborí a človeka môže napríklad vodný prúd vtiahnuť pod ľad. Ak sa nedostane včas von, následkom podchladenia sa mu môže veľmi rýchlo zastaviť krvný obeh a utopí sa,“ hovorí záchranár o fatálnych následkoch zdanlivo nevinnej zábavky.
Napriek tomu sa každý rok mnoho ľudí rozhodne pre takéto korčuľovanie. Ak sa stanete svedkami toho, že sa ľad pod niekým preborí, skúsený záchranár z Falck Academy radí:
„Pri záchrane neriskujte. Myslite na vlastnú bezpečnosť, aby ste tiež neskončili pod ľadom. Okamžite preto volajte číslo 112 alebo 150,“ prízvukuje Nagy.