Keďže sezóna verejných pieskovísk je v lete v plnej prevádzke, ignorovať ich, pokiaľ nemáte vlastnú záhradu aj s pieskoviskom, sa úplne nedá. Aby vaše ratolesti nemali za nechtami namiesto piesku zvieracie výkaly a dorezané kolená od skla, je dobré si pieskovisko vopred skontrolovať. Upozorňuje Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Podľa nej však nie je riešením deťom pieskovisko úplne zakazovať.
Výhody pieskoviska
Hra v piesku v útlom detskom veku je prirodzený spôsob, ako si vypestovať sociálne návyky medzi rovesníkmi a rozvíjať primeraný spôsob komunikácie i jemnú motoriku. Potrebná je však výchova detí k základným hygienickým návykom, to je nevkladanie si rúk do úst pri hre, umývanie rúk pred jedlom a po hrách. Neodporúča sa preto, aby deti jedli počas hry v piesku jedlo.
Kritériá bezpečného pieskoviska
Vizuálne voľným okom si treba všímať, či je pieskovisko oplotené, či má obruby, prekrytie na noc, či je prekopávané, prehrabávané a polievané. Celkový stav sa dá zistiť aj na základe pohybu voľne žijúcich zvierat v jeho okolí.
Nežiaduci stav pieskoviska
Hrubé znečistenie, ako sú skaly, rozbité sklo, injekčné striekačky, plechovky s ostrými hranami alebo zvieracie výkaly.
Hroziace nákazy v pieskoviskách
Dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Deti totiž nemajú ešte dostatočne vyvinutý imunitný systém, čím hrozí väčšie riziko infekcie. Najčastejšie sa vyskytujúcim parazitom je mrľa detská, pásomnica detská, hlísta alebo škrkavka.
Výskyt salmonely v súvislosti s pieskoviskami je menej častý ako prítomnosť parazitov.
Znečistené injekčné striekačky môžu byť zdrojom hepatitídy typu B a C a ojedinele infekcie vírusom HIV.
Ak sa dieťa počas hry na pieskovisku pichne, poranenie je nutné v rámci prvej pomoci ošetriť a vydezinfikovať a následne informovať pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
V prípade znečisteného pieskoviska ÚVZ SR odporúča kontaktovať jeho prevádzkovateľa. Ten má podľa zákona povinnosť čistiť a udržiavať pieskoviská, teda minimálne raz za týždeň ho prekopávať, prehľadávať a polievať pitnou vodou. Povinnosť výmeny piesku zákon prevádzkovateľom nestanovuje. Ak sa prevádzkovateľ o pieskovisko nestará, orgán verejného zdravotníctva mu môže uložiť pokutu od 150 do 20 000 eur.
Čo mám robiť, ak sa moje dieťa v pieskovisku zraní?
Ranu treba vyčistiť a vydezinfikovať, pri závažnom poranení je dôležité navštíviť pediatra. Ak rodič voľným okom v pieskovisku počas kontroly neodhalí zvieracie exkrementy, ale dieťa sa ich napriek tomu dotkne, treba mu bezodkladne umyť ruky mydlom pod tečúcou vodou. Umytie rúk by malo nasledovať po každom opustení pieskoviska. V prípade konzumácie piesku môže dieťa ohroziť ktorákoľvek z horeuvedených infekcií.
Ako mám postupovať, ak sa dieťa pichne znečistenou injekčnou striekačkou?
Znečistené injekčné striekačky môžu byť zdrojom hepatitídy typu B a C a infekcie vírusom HIV (veľmi ojedinelé). Poranenie je nutné v rámci prvej pomoci ošetriť a vydezinfikovať a následne informovať pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe, teda o možnosti očkovania proti žltačke typu A a B, pravidelného sérologického vyšetrenia, respektíve o sledovaní zdravotného stavu dieťaťa počas šiestich mesiacov od poranenia.