Len 53 percent opýtaných mamičiek odpovedalo „áno“ na otázku, či vedia poskytnúť prvú pomoc dieťaťu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Falck v júni 2017 na vzorke 167 mamičiek.
Nemusí ísť ani o vážnu autonehodu, či katastrofický scenár z pádu lietadla, najväčšie bojisko o život je väčšinou samotná domácnosť či okolie domu. „Najčastejšie mamičky pomáhajú svojim potomkom pri dusení sa jedlom či cukríkom, pri vysokej teplote a febrilných kŕčoch, pádoch z hojdačky, bicykla či koňa. Viaceré mamičky uviedli, že oživovali svoje dieťa, keď prestalo dýchať,“ informuje nás riaditeľka marketingu a PR Falck Jana Galera Matúšová.
Z ich výskumu vyplynulo, že zhruba jedna pätina opýtaných matiek poskytla už niekedy svojmu alebo cudziemu dieťaťu prvú pomoc. Prieskum ďalej ukázal, že takmer 40 percent opýtaných mamičiek pozná niekoho, kto vďaka poskytnutiu prvej pomoci zachránil život, či výrazne pomohol dieťaťu v núdzi.
Aj tieto čísla ukazujú, aké je dôležité vedieť, čo v kritickej chvíli robiť. Preto odborníci robia aj kurzy prvej pomoci špeciálne pre rodičov, ktoré sú zamerané na poskytovanie pomoci deťom.
V prieskume spoločnosti Falck viac ako 77 percent mamičiek uviedlo, že by sa rady zúčastnili na takýchto špecializovaných kurzoch. Len zhruba polovica však vie, kam sa obrátiť. „Stačí sa pritom obrátiť na organizátorov kurzov prvej pomoci a pýtať sa na tento špecializovaný. Takýto kurz pravidelne organizuje aj dcérska spoločnosť Falck Academy, často v materských centrách pre skupiny mamičiek,“ dodáva J. Galera Matúšová.
Hoci sa za poskytnutie prvej pomoci na Slovensku podľa platnej legislatívy považuje aj privolanie záchrannej zdravotnej služby, pri akútnych stavoch len toto nestačí.
„Samotné volanie je síce chvályhodné, ale postihnutému nespriechodní dýchacie cesty, ani nebude stláčať hrudník pri zastavení srdca. Nezastaví krvácanie, či neurobí nič z protišokových opatrení. Kým prídu záchranné zložky, môže byť neskoro,“ vysvetľuje záchranár Miroslav Humaj.
Aj keď je jeho práca veľmi náročná, spomína si aj na veselé momenty. Do pamäti sa mu vrylo dievčatko so závažnou poruchou dýchania, ktoré musel intenzívne ošetrovať. Po stabilizácii stavu, cestou nočným mestom, sa zrazu dievčatko posadilo na nosidlách, dalo si dole kyslíkovú masku a s nežne detským hlasom prehovorilo k záchranárovi:
„Ahoj. Som Lenka a mám päť rokov. A ty si? Páčiš sa mi...“
Maminka, ktorá išla ako sprievod, očervenela, rovnako ako záchranár, len dodala: „Prepáčte, ona už je raz taká...“ Takéto chvíle vynahradia záchranárom všetku tú náročnú a ťažkú prácu a opäť sa im raz potvrdí, že ich poslanie má veľký zmysel. Rovnako ako konanie tých, ktorí sa snažia o záchranu života už pred ich príchodom. Staňte sa aj vy takou mamičkou, ktorá bude nádejou nielen pre svoje dieťa, ale aj pre okolie. Stačí, ak sa naučíte pár základných vecí pri oživovaní. Možno vďaka nim zachránite raz ľudský život. A to je predsa to najvzácnejšie, čo máme!