Lotyština a slovenčina v Írsku
Pre nás dospelých to vyzerá strašne zložito. Tri jazyky? Ako sa to do tej malej detskej hlavičky zmestí? A to sme ešte nespomenuli, že Sinéadine a Ingusove deti majú aj tretiu starú mamu, ktorá je – Slovenka!
Je zaujímavé, že zdravé dieťa s bežnou mozgovou kapacitou zvláda viac jazykov väčšinou bez veľkých problémov. Ani si neuvedomí, že hovorí s každým rodičom jeho jazykom, až keď ho na to okolie upozorní. Päťročný Valerian pendluje medzi dvoma starými mamami, s jednou trkoce v lotyštine, s druhou bez problémov spieva „Kukulienka, kde si bola“. Keď za ním do Írska pricestuje tretia stará mama, Nemka, opýta sa jej po nemecky, čo mu priniesla. V tomto veku sa ešte nemýli, nepletie si jazyky a je mimoriadne učenlivý. Dokonca vie rozlíšiť, akou rečou hovorí. Dospelí sa nestačia čudovať.
Nepopísaný list papiera
Ak chceme s dieťaťom od narodenia hovoriť viacerými jazykmi, rozhodujúca je atmosféra v rodine. Pokoj a láska dokáže aj z dieťatka s priemerným IQ urobiť polyglota. Každé dieťa má, samozrejme, iné vlohy. Niektoré je výrečnejšie a osvojí si široký slovník v danom jazyku, iné, mlčanlivejšie, potrebuje dlhší čas, aby sa „chytilo“. Ak mu však rodičia a starí rodičia vytvoria optimálne podmienky, problémy nevzniknú.
Detský mozog je ešte nepopísaný list papiera, dychtivo nasáva vedomosti, jazyk sa učí počúvaním a napodobňovaním. Je však veľmi dôležité, aby každá osoba v rodine s dieťaťom komunikovala vždy rovnakým jazykom, najlepšie svojím materinským. Nie je správne hovoriť s potomkom jazykom, ktorý dobre neovládame, s chybnou gramatikou či významom slov.
Adolescencia to zablokuje
Deti z dvojjazyčného prostredia sa naučia v komunikácii dvoma a viacerými jazykmi ovládať obe reči rovnako rýchlo ako iné deti jednu. Keď majú rok a pol, ovládajú už asi 50 slov najčastejšie používaného jazyka, druhý alebo tretí si osvojujú od narodenia asi do siedmich rokov. V adolescencii sa však mozog akoby zablokuje a cudzie jazyky sa učia už ťažšie.
Preto majú aj na Slovensku úspech základné školy, kde sa s cudzím jazykom začína už v prvom alebo druhom ročníku. Výhoda viacjazyčnosti v detstve sa v dnešnom globalizovanom svete prejaví veľmi rýchlo.
Kandidát na prácu ovládajúci dva a viac cudzích jazykov má vždy prednosť pred uchádzačom, ktorý vie iba po slovensky. Myslite na to pri výchove svojich detí!