A tak prichádzame domov obťažkaní, s plnými vreckami a batohom napchatým lesklými gaštanmi. A aby toho nebolo málo, v rukách máme ešte farebné kytice z lístia... Ale náš malý byt je prekrásny, farebný a dýcha jeseňou.
Gaštany máme radi
Už od čias, kedy syn chodil do materskej školy, si z gaštanov robievame rôzne postavičky, staviame zvieratká a raz sa nám dokonca podarila veľká pirátska loď s obrovskými listami z javora ako plachtami.
Gaštany, ktoré nespotrebujeme na umelecké diela, potom z času na čas odnesieme do blízkeho lesa pre zvieratká, ktoré ich s radosťou spotrebujú. A my máme dobrý pocit, že sme im dodali vitamíny.
Gaštany – pomoc i ochrana
Nosenie gaštanov vo vrecku má svoj význam, robíme to možno podvedome, ale pomáhalo to i ľuďom v minulosti. Verili totiž, že gaštan nás ochraňuje pred chorobami, preto ho nosili vždy pri sebe a priebežne sa ho dotýkali.
Plod gaštana je liečivý a pomáha, keď si ho budete prikladať na boľavé miesta, ochraňuje kĺby, kosti a pomáha proti reume, aj proti nespavosti. Stačí si dať gaštan pod matrac a ráno budete svieži. Gaštany dokážu upokojiť naše telo i dušu, bojujú proti strachu a práve na jeseň aj proti smutnej nálade.
Pokojne ho preto nechajte deťom vo vačku, aby sa s ním hrali a nosili ho pri sebe, budú sa lepšie cítiť.
Nie je gaštan ako gaštan
Gaštany poznáme dva hlavné druhy. Delíme si ich na tie, ktoré sa jedia (gaštan jedlý – čeľaď bukovitá) a tie, ktoré sa nejedia (plody pagaštana konského) a z tých si vyrábame tie krásne figúrky a zvieratká, ktoré zdobia naše police. Tie zas jedia zvieratká v lese a vyrábajú sa z nich tinktúry alebo mastičky na kožné problémy, rany a ďalšie ochorenia.
Pagaštan konský dostal svoje meno zrejme podľa toho, že ho ľudia v minulosti pridávali koňom do jedla a pomáhal im bojovať proti chorobám (napríklad proti hnačke). Iný pôvod tohoto názvu je skutočnosť, že po opadnutí listov zo stromu po nich zostáva malá stopa, ktorá sa podobá na konskú podkovu.
Minulosť a gaštany
Gaštany sú malé guľôčky zdravia a pomáhajú ľuďom už od dávna, chránia nás a sú výbornou pochúťkou. Gaštan jedlý používali naši predkovia ako hlavnú potravinu, škoda, že dnes tomu už tak nie je. Ľudia sa nimi živili tak, ako dnes napríklad používame zemiaky. Gaštan bol dokonca platidlom. Voľakedy boli gaštany jedlom chudobných (keď ešte zemiaky u nás neboli), v súčasnosti je to zdravá delikatesa a gaštan jedlý používajú hlavne cukrári.
Strom gaštana pochádza z oblasti Malej Ázie a Stredomoria, patrí medzi najstaršie stromy, poznali ho ľudia už v dobe bronzovej, mali ich radi Rimania i Gréci. Číňania ich považujú za zdroj energie a duchovna.
Na Slovensko ho doniesli pred dvetisíc rokmi Rimania. Iný zdroj hovorí, že to boli Turci v 16. storočí, počas svojich nájazdov a bitiek, najmä na juh Slovenska. Mnoho gaštanových stromov preto nájdeme v okolí Bratislavy, Trnavy, Modrého Kameňa. V zahraničí sa najviac gaštanov rodí v Taliansku, Španielsku, či Severnej Amerike a Kanade.
Jedlé gaštany – zdravá pochúťka na dobrú náladu
Gaštany jedlé sú veľmi zdravé, obsahujú množstvo vitamínov, vlákninu aj vitamín C (dokonca rovnako ako citrón, pravda je, že varením alebo pečením sa stráca).
Obsahuje i vitamíny skupiny B, ktoré sú zodpovedné za kvalitu nervovej sústavy, a dobrú náladu nám dodáva vďaka obsahu aminokyseliny tryptofánu, z ktorej sa skladá hormón šťastia sérotonín (5-HT). K tomu sa pridáva i sladká oriešková chuť.
V gaštanoch nájdete okrem C a B aj vitamíny E, A, K, minerály, draslík, horčík, železo, vápnik, mangán, selén, fosfor i zinok, ďalej betakarotén, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú, tanín (antioxidant) či karotén.
Gaštan je potravina vhodná pre všetkých
Pre celiatikov je gaštan ideálnou potravinou, pretože neobsahuje lepok. Keďže gaštan jedlý neobsahuje glukózu ani fruktózu, je vhodný aj pre diabetikov ale aj pre tehotné ženy.
Gaštany by nemali ostať ležať len tak
Škoda, že dnes sa už gaštany nezbierajú cielene a vo veľkom. Pamätám si, keď som chodila do školy, že vždy na jeseň sme robili veľkú zbierku gaštanov po okolí. Potom sme ich za celú školu odovzdali lesníkom, aby nimi mohli dokrmovať v zime lesnú zver. Pre školy by to bol výborný podiel výchovy žiakov k prírode. Dnes veľa gaštanov ostáva ležať na zemi pri strome len tak.
Zoberte si ich domov a využite ich dobrú energiu.