Správna technika je prevenciou
Náhla zvýšená teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť v prsníku, veľká únava a celková slabosť organizmu, sa objavujú veľmi často práve v začiatkoch dojčenia, keď ešte dochádza k nadprodukcii materského mlieka.
Mamičky zvyčajne ešte nemajú príliš skúsenosti so správnou technikou dojčenia, bábätká zabúdajú prikladať striedavo na jeden či druhý prsník, a tie sa ešte nevedia správne prisať.
Veľmi ľahko dochádza k upchatiu mliekovodu, cez drobné trhlinky na bradavkách sa do mliekovodu dostanú baktérie a zápal na seba nenechá dlho čakať.
Dojčenie z postihnutého prsníka
Už pri prvých príznakoch (keď je citlivý a bolestivý prsník a stúpa teplota) je vhodné okamžite konať. Veľmi pomôže prikladať dieťatko na postihnutý prsník, a to vždy v takej polohe, aby vyťahovalo mlieko z postihnutého mliekovodu. Jeho brada by mala smerovať na to miesto.
Vhodné je aj po dojčení prebytočné mlieko v sprche odstriekať, ale iba ručne, nie odsávačkou. Predtým môžete prsník premasírovať teplou sprchou. Neodporúča sa používať odsávačku, ktorá odsaje mlieka zbytočne veľa, a tým dôjde k jeho ďalšej nadprodukcii, ktorá zápal iba zhorší.
Paracetamol aj kapustný list
Na zníženie teploty môžete užiť paracetamol. Dieťatku dojčenie z postihnutého prsníka neublíži. Vyskúšať môžete aj obklady zo studených a vyklepaných (aby pustili trochu šťavy) kapustných listov, z liehu (pozor na podráždenie pokožky), alebo nahrievať prsník pod infračervenou lampou.
Ak príznaky upchatého mliekovodu neustúpia do troch dní, prípadne z bradavky vyteká hnis, neodkladajte návštevu lekára. Na mastitídu predpisuje zvyčajne antibiotiká, ktoré však v súčasnosti už neovplyvňujú dojčenie a môžete v ňom pokračovať.
Dojčenie z postihnutého prsníka sa prerušuje iba v prípade ťažkých abscesov, ktoré je nutné odstrániť chirurgicky.