Myslieť efektívne, prakticky a najmä pozitívne dokáže za vás mozog jedine, ak mu doprajete tie správne životabudiče. Kapacitu vášho mozgu môžete nakopnúť nielen pravidelným prísunom čerstvého vzduchu, správnou technikou dýchania, ale aj vhodnou stravou.
Prebúdzače mozgovej aktivity
Ryby, hlavne losos
Obsahujú aminokyseliny, najkvalitnejšie proteíny a sú top zdrojom omega-3 mastných kyselín. Šedé bunky sa vám poďakujú, ak ich zaradíte do nákupného zoznamu minimálne 2 – 3-krát do týždňa. Mozog „nakŕmite“ všetkými kľúčovými živinami, ako sú horčík, vitamínu B a D, zinok, cholín.
Avokádo
Je najvýživnejšie spomedzi ovocia, právom sa označuje aj ako kráľ ovocia. Je to taká „živá voda“ pre naše neuróny. Ukrýva v sebe veľmi veľa vitamínov, minerálnych látok, kalcium, železo, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú, vlákninu, draslík. Váš mozog sa vám poďakuje, ak ho zaradíte čo najčastejšie do vášho jedálnička.
Toto exotické ovocie si môžete dokonca vypestovať aj v našich podmienkach ako okrasnú izbovú rastlinu. Používa sa však skôr ako zelenina na rôzne spôsoby. Asi najznámejšia je avokádová nátierka – guacamole. Avokádo však viete spracovať aj na sladko. Ak vaše deti avokádo veľmi „nemusia“, skúste im ho pripraviť ako sladký puding: Avokádovo-čokoládový puding.
Naštartujte sa hneď od rána s receptom z našej kuchyne: Avokádo a údený losos.
Vyskúšajte najznámejšiu Avokádovú nátierku – guacamole – aj s videonávodom.
Kakao
Je to taký malý zázrak prírody, sladká blaženosť, často označovaný aj ako super potravina. Rozhodne ju neodopierajte sebe, ani deťom. Odporúča sa aspoň jedna šálka denne. Kakao povzbudzuje látkovú premenu v mozgu, stimuluje centrálny nervový systém a činnosť svalov. Telo upokojí a pozitívne nastaví. Kakaový bôb teda stimuluje k vyšším výkonom a na druhej strane dokáže príjemne upokojiť.
Figy
Figa sa považuje za ovocie hojnosti a plodnosti. Je liekom pri tzv. „zatmení mozgu“, keď už nie sme schopní sústrediť sa, vtedy pomôže aj jedna, alebo dve figy. Oplatí sa ich mať vždy poruke.
Toto exotické ovocie dnes bežne zoženiete aj u nás, či už čerstvé, alebo sušené. Ak ju zasadíte, bez väčších problémov by vám mala vyrásť v záhradke, je nenáročná na pestovanie. Je to ideálna rastlina aj pri chudnutí, pretože obsahuje až 80 percent vody, mnoho vitamínov, vlákninu, enzýmy, draslík. Udržuje zdravý zrak, znižuje hladinu cukru v krvi. Liečivé sú aj listy z figovníka. Odvar z listov pomáha proti hlístam, chorobe obličiek či astme. Figy sú aj vynikajúci zdroj antioxidantov.
Figy aj kakao sú považované aj za prírodné afrodiziaká.
Vyskúšajte náš recept Kakaovo-figové smoothie.
Med
Tento prírodný včelí produkt je bohatý na vitamíny, minerály, enzýmy a biohormóny. Práve tie dokážu vynikajúco „zaskočiť“ hlavne v stresových situáciách a pomáhajú k lepšej sústredenosti. Stačí už jedna lyžica denne.
Prečítajte si o vlastnostiach medu viac v článku Najčastejšie mýty o mede.
Ananás
Toto tropické ovocie navodí duševné uvoľnenie, odstraňuje citový chaos a usporiada proces myslenia. Je to vďaka veľkému množstvu vitamínov a enzýmov, ktoré obsahuje. Okrem toho ananás má antioxidačné účinky a posilňuje imunitný systém organizmu.
Vyskúšajte smoothie nápoj s ananásom, mangostánom a banánom – Hello, yellow smoothie.
Orechy
Zvyšujú tempo myslenia, takže prinútia aj unavený mozog ešte „zabrať“. Orechy sú jedlom všetkých vysokoškolákov aj maturantov. V kombinácii s medom dokážu pri zvládaní nárazového sústredenia sa na učenie a vysokom nasadení skutočné zázraky s pamäťou a koncentráciou.
Banány
Napriek tomu, že sú exotického pôvodu, spolu s jablkami sa u nás „udomácnili“ a stali sa asi najčastejšie konzumovaným ovocím. Vďaka vysokému podielu draslíka a vlákniny „mozgoví atléti“ nezaháľajú a dokážu efektívne fungovať na plné obrátky dlhodobejšie. Banány teda nielen telo zasýtia, ale mu dodajú aj potrebnú energiu. Okrem toho majú v sebe hormón šťastia – serotonín, ktorým je dobré sa dopovať najmä v sychravejšom jesennom a zimnom období, keď je slnečného svitu už pomenej.
Banány sa dokonca dajú použiť aj pri pečení. Nahradiť s nimi môžete vajíčka. Vyskúšajte náš recept Zdravý banánový chlebík.
Kedy funguje mozog najlepšie
Všeobecne možno skonštatovať, že náš mozog „zapína“ najlepšie predpoludním a postupne smerom k večeru ide do útlmu. Je preto vhodné myslenie vystriedať po 17. hodine za manuálne, fyzické činnosti.
9.00 h ráno – v špičkovej forme je hlavne analytické myslenie,
10.00 h – na plné obrátky ide krátkodobá pamäť,
11.00 h – začne sa prejavovať kreativita, fantázia, o tomto čase sa rodia najlepšie nápady,
16.00 h – čas kedy sa „ohlási“ naša dlhodobá pamäť,
po 17.00 h – je najvhodnejší čas na manuálne činnosti, doprajte mozgu oddych a radšej zamestnajte ruky.