Rehydratácia je nevyhnutná
Strata tekutín je vysoká aj pri hnačkách, ktoré sa prejavujú „preháňaním“ a vodnatou stolicou viac ako trikrát denne. Už pri prvých náznakoch ľahšej hnačky sú na mieste preventívne opatrenia v podobe diétnej beztukovej stravy a dostatočnej hydratácie organizmu. Pokiaľ ide o náročnejšie ochorenie, kedy sa kombinujú hnačky so zvracaním a zvýšenou teplotou, je intenzívne rehydratovanie organizmu nevyhnutné.
Dojčenie a lyžičková metóda
Dojčatá je potrebné intenzívne dojčiť, prakticky by sa nemali od prsníka odtrhnúť. Neustále im ho ponúkajte, aj keď ho môžu odmietať. Pokiaľ by však bolo jasné, že sa nenadojčia, neváhajte vyhľadať zdravotnú pomoc.
Pri intenzívnom vracaní sa odporúča použiť tzv. lyžičkovú metódu – keď im podávate tekutiny izbovej teploty po lyžičkách až do odznenia vo veľmi krátkych intervaloch (pár minút).
Pri hnačke nasaďte suchárovú diétu, vhodná je aj varená ryža či mrkva, roztlačený banán, prípadne nastrúhané jabĺčko. Na pitie je vhodný čierny čaj, aspoň spočiatku, neskôr nesladená, nesýtená voda s izbovou teplotou. Po zmiernení príznakov je vhodné pridať diétny kurací vývar alebo nie príliš tučné zakvasené mliečne výrobky.
Čučoriedky aj vyprchaná kola
Medzi babské recepty, ktoré vám však odporučí aj nejeden lekár, patrí u väčších detí a dospelých ľudí pohár vyprchanej koly so slanými tyčinkami. Dokáže naozaj upokojiť „obrátený“ žalúdok. Doplní stratené minerály a elektrolyty. Slané tyčinky nahradí vyprchaná minerálna voda (napr. Santovka, Budiš či Slatina).
Prírodným liekom na hnačky sú čučoriedky, ktoré dokážu upokojiť rozdráždené črevá a pomôcť vylúčiť z organizmu škodlivé toxíny. Nezabudnite aj na obnovu črevnej mikroflóry pomocou probiotík a vitamíny skupiny B (B-komplex), ktoré pomáhajú správnej funkcii črevnej sliznice.