Veľkosť, zapínanie a kvalita
Rozumieme, že vaša peňaženka už zrejme horko zaplakala aj pri kúpe bicykla, na prilbe však určite nešetrite. Samozrejme, nemusí to automaticky znamenať, že čím bude drahšia, tým bude kvalitnejšia a bezpečnejšia.
Rozhodne sa však oplatí poradiť v špecializovanom cyklistickom obchode s odborníkmi a následne ju prípadne o čosi lacnejšie kúpiť cez e-shop.
Kvalitné prilby sa vyrábajú špeciálnymi technológiami, kedy je do laminátového skeletu prilby vstrekovaný polystyrén a prilba nie je lepená. Zvyšuje sa tým jej bezpečnosť a znižuje pravdepodobnosť prasknutia pri náraze.
Platí, že prilba by mala na hlave malého cyklistu či cyklistky dobre sedieť, je preto veľmi vhodné pred kúpou ju vyskúšať. Zároveň aj praktické, keďže môžete zistiť, aký druh zapínania je vhodný a nebude príliš zdržiavať.
Dieťa by sa malo naučiť so zapínacím systémom dôkladne pracovať, a vy by ste mali vždy dohliadnuť na to, aby mu prilba na hlave dobre sedela a bola riadne zapnutá. Nezabudnite však na to, že v chladnejšom počasí budete možno chcieť dieťaťu pod prilbu nasadiť čiapku.
Po náraze vymeniť!
Cyklistická prilba by nemala byť pre dieťa príliš ťažká, mala by mať niekoľko otvorov na odvetrávanie, aby sa hlava pod ňou príliš nepotila. Niektoré prilby môžu mať ochrannú sieťku proti hmyzu alebo ochranný šilt proti slnku. Samozrejmosťou detskej cyklistickej prilby sú aj reflexné prvky.
Cyklistická prilba si zaslúži aj dostatočnú starostlivosť – nikdy ju nenechávajte odloženú na prudkom slnku, môžu sa tým meniť jej ochranné vlastnosti.
Po akomkoľvek náraze, páde a podobne, aj pokiaľ prilba nejaví známky poškodenia, preventívne prilbu vymeňte. Ďalší náraz by už nemusela zvládnuť tak ukážkovo, a to predsa nechcete.
5 základných tipov pre výber prilby
- správna veľkosť,
- funkčné zapínanie,
- reflexné prvky,
- vetracie otvory,
- ďalšie ochranné prvky (sieťka proti hmyzu, slnečný šilt).