Na začiatku sú to len malé pohyby a zvuky
Tie najmenšie deti to skúšajú rôznymi zvukmi, ktoré najlepšie rozoznáva ich mama. Tá je emocionálne nastavená na potreby svojho dieťaťa a tomu, čo jej chce vyjadriť, povedať, čo potrebuje.
Malé deti s nami komunikujú najprv telom, zvukmi, pohybmi rúk, nôh, hlavou a očným kontaktom. Sú nepokojné, ak im niečo chýba, zívajú a šúchajú si oči, keď chcú spať, naťahujú sa za tým, čo chcú uchopiť.
Prvé slová a ich význam
Pri prvých slovách sa učia pozdraviť a zakývať rukou, zavolať mamu, ukázať na to, čo chcú, poslať pusu rukou priloženou k perám a natiahnutím, objatím, opakovať zvuky zvierat, vecí. Tak, ako postupne spoznávajú svet, rastú a vyvíjajú sa, tak sa rozširuje ich spektrum komunikačných možností.
Vety, súvetia, vyjadrenie potrieb, vývin reči
Nasleduje spájanie slov do viet a vyjadrenie vlastných potrieb a pocitov, myšlienok. Veľkou pomocou sú rodičia, ktorí sa deťom venujú, čítajú im rozprávky, rozprávajú príbehy, rozširujú slovnú zásobu detí, trpezlivo vysvetľujú význam jednotlivých slov a význam myšlienok. Inšpiratívne prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, je dobrým základom pre správny vývoj reči a citového života detí.
Materská a základná škola
V materskej škole a potom na základnej škole sa deti postupne učia komunikovať a nachádzať spôsoby a riešenia pri vystupovaní pred kolektívom, pred rodinou, kamarátmi. Tak sa zoznamujú s tým, čo všetko dokážu, ako ich vníma okolie, ako dokážu zabojovať s trémou, pamäťou a miernym stresom. Lebo tak to je i v neskoršom živote dospelých. Snažíme sa niečo naučiť, a potom praktizovať v práci i v živote.
Riekanky, básničky, piesne, príbehy...
Malé deti sa učia prvé básničky, riekanky, piesne, tie rady potom prezentujú pred publikom.
Prezentovať sa učia malí muzikanti. Skladby, ktoré sa naučia, s radosťou zahrajú na prvých koncertoch a vážnejších vystúpeniach.
Neskôr to budú zážitky s kamarátmi, prerozprávaný obsah knižky alebo jej dokončenie podľa svojich predstáv. A potom vlastné slohové práce plné ozajstných zážitkov a myšlienok.
Fantázia bez hraníc
Dieťa má veľké spektrum predstavivosti. Jeho fantázia takmer nemá hraníc. A čo všetko by nám chceli hneď a rýchlo vyrozprávať. Takto sa začína cesta k perfektnej prezentačnej technike. Fantázia a predstavy, založené na skutočnom poznaní – tie hýbu svetom a tie splnili sen mnohým úspešným podnikateľom. (Mnohí známi a úspešní biznismeni pri svojich prezentáciách hovoria o tom, že si plnia svoje detské sny...) Nechajme deti snívať a fantazírovať o tom, čo práve prežívajú, nechajme ich vyrozprávať svoje pocity, plány, myšlienky. Možno sa raz naozaj naplnia...