Tekutiny vždy poruke
Preto deti treba jednoducho naučiť piť. Ideálne je byť dieťaťu príkladom. Najmenšie deti, ale často aj tie väčšie, vás pozorne sledujú a pokiaľ budú vidieť pohár vody vo vašej ruke pravidelne, bude to pre ne prirodzené a zároveň im aj skôr napadne, že sú smädné a potrebujú uhasiť smäd. Najmenšie deti vás zase budú istotne s radosťou napodobňovať.
Mať poruke pohár vody pri jedle, naučí dieťa piť aspoň v pravidelných intervaloch. Na fľašku s vodou netreba zabúdať ani pri odchode z domu. Pitie vody či iných tekutín je najmä vecou zvyku. Pokiaľ si na to dieťa zvykne, bude ich samo vyžadovať.
Čistá voda je najlepšia
Najvhodnejšia je pre deti čistá voda, prípadne nesladený čaj. Neoplatí sa deti zvykať na ochutené malinovky, keďže tie smäd zvyčajne neuhasia a sú aj zdrojom zbytočných kalórií a cukru. Predovšetkým sú však pomerne návykové a dieťa tak môže časom odmietať akékoľvek nesladené nápoje, vrátane čistej vody.
Vhodnou alternatívou je čistá voda s kúskami dôkladne umytého ovocia (bez šupy!), prípadne s bylinkami. Osviežujúca najmä v lete je voda s mätou, bazalkou, limetkou alebo citrónom.
Vlastný pohár a zodpovednosť
Podporujte a povzbudzujte deti k samostatnosti. Dajte im vlastný pohárik či fľašku s vodou, za ktorú budú zodpovedné a budú ju mať stále v dosahu. Budú sa cítiť dôležito a s nadšením vám oznámia každý vypitý centiliter tekutiny.
Pre dodržanie pitného režimu je dobré myslieť aj na vhodne zvolené potraviny a jedlo – počítajú sa totiž všetky tekutiny. Napríklad polievky, šťavnatá zelenia a ovocie.