„Kvety v byte som povykladala do výšok, kam sa malé dieťa nedostane,“ hovorí mama Veronika. Jedným dychom však dodáva, že žiadne jedovaté rastliny doma nikdy nepestovala.
Ďalšia mamina prezradila: „Mám dve deti s rôznou povahou a v dome veľa kvetov ako aloe, fikusy, lopatkovec... Tie veľké, z pochopiteľných dôvodov, zdobia dom na zemi, na dosah aj tým najmenším. Nebolo ich kam odkladať. Zo začiatku mi poodtŕhali zopár lístkov, ale dávala som pozor, aby nič nedávali do úst a vždy som im vysvetľovala, že kvety sú moje a nie je to hračka. Dnes už vôbec nie sú pre nich zaujímavé. Stačilo pár týždňov trpezlivosti, a takto mi bez rozbitia prežili aj sklenené vázy na zemi. Deti sa musia naučiť žiť v prostredí, ktoré tvorí domácnosť,“ hovorí svoj názor Valika.
Väčšina mamičiek sa zhoduje, že skôr, ako prehnane deti chrániť pred nebezpečenstvom, je hovoriť o ňom a vysvetliť im, že nemôžu chytať úplne všetko do ruky. Mamina Andrea v tom má jasno: „Neodkladám žiadne jedovaté rastliny a ani kaktusy. Aj my sme vyrástli presne vedľa tých kvetov a sme tu.“
Možnosti, ako chrániť deti pred otravou jedom z niektorých izbových rastlín
- Vyložiť rastliny do výšky, kam dieťa nedosiahne.
- Nepestovať tieto rastliny, odstrániť ich úplne na čas, kým sú deti malé.
- Rozumne deťom od útleho detstva vysvetľovať, čo nemôžu dávať do úst.
- Už pri kúpe rastliny sa informovať, či nie je pre dieťa nebezpečná.
10 obľúbených, no jedovatých izbových rastlín
- Svokrin jazyk (Sansevieria)
- Brečtan (Hedera)
- Vianočná hviezda (Prýštec najkrajší)
- Amarylis
- Dracéna
- Antúria
- Narcis
- Oleander
- Klivia
- Difenbachia (Dieffenbachia)
Ak dieťa ochutnalo niektorú z jedovatých rastlín, urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc. Je teda na zváženie, či vám jedovatá krása v byte pri deťoch, ktoré práve objavujú svet, stojí za to. Podrobnejšie informácie nájdete TU (článok Izbové rastliny, ktoré môžu dieťa otráviť).