Rodičia sa v snahe uchrániť deti pred nástrahami sveta, alebo len z nedostatku času a z vlastnej netrpezlivosti, často dopúšťajú chyby, že nenechajú dieťa vykonávať niektoré činnosti.
Pretože sú pre ne „nebezpečné“, nevedia ich spraviť „poriadne“.
Netreba však zabúdať, že deti jednak zbožňujú robiť bežné činnosti, ktoré vidia vykonávať dospelých, a okrem toho, pri troche snahy a dohľadu zo strany dospelých, sú schopné zvládnuť ich aj samy.
Už od malých detí môžete očakávať, aby si svoje veci upratali a dali na miesto. Chce to iba dôslednosť.
Dôležité je začať naozaj skoro, iba ťažko budete môcť neskôr vyžadovať od tínedžera zvyknutého, že dostane všetko až pod nos, aby sa správal zodpovedne.
Nechajte ich pomáhať
Domáce práce vám síce môžu trvať dlhšie, ale nikdy neodrádzajte deti od chuti pomôcť vám. Budú jej mať naozaj veľa, ale len vtedy, ak ju v nich nepotlačíte.
Uberte na chvíľu zo svojich nárokov na dokonale a hĺbkovo povysávaný koberec a tešte sa z ich radosti a pocitu dôležitosti, ktorí majú, keď vám pri tom pomáhajú.
Rovnako ako bežné domáce práce, deti od útleho veku zbožňujú všetky tie zaujímavé vecičky a pomôcky v kuchyni. Nechajte ich spoznávať ich!
Na krájanie ovocia nedáte dvojročnému dieťatku ostrý nôž na porciovanie, ale krájač ovocia. Rovnako sa na krájanie mäkkých vecí dá použiť aj nie príliš ostrý príborový nôž.
Buďte príkladom a rozprávajte sa o tom
Ukážte deťom, ako veci fungujú a dohliadajte pri ich pokusoch zvládnuť ich. Pokúste sa zamerať na to, čo robia dobre a nie na to, v čom sa im nedarí.
Deti sa tak naučia správne reagovať aj v iných, podobných situáciách. Povzbudzujte ich a radujte sa s nimi z úspechov.
Rozprávajte sa s nimi o zodpovednosti – vysvetľujte im (primerane veku), že na to, aby veci fungovali, je dôležité, aby sa zapojili všetci členovia domácnosti a každý zodpovedá za niektoré činnosti a úlohy.
Ukážte im, aké dôsledky vznikajú, keď sa tieto činnosti nevykonajú. Napríklad špinavý a neodprataný riad po raňajkách, nedostatok čistého oblečenia, pokiaľ sa nevyperú špinavé veci, alebo plný odpadkový kôš, pokiaľ nevynesiete smeti atď.
Povzbudzujte ich, ale zabudnite na odmeny!
Deti zvyčajne nevnímajú pomoc v domácnosti ako „nútenú prácu“, aspoň nie tie najmenšie. Aby sa to nestalo ani neskôr, skúste ich naučiť tieto veci ako automatické a pozitívne.
Iste, nie vždy sa im neskôr bude chcieť upratovať, ale pokiaľ sa budú pri pomoci v domácnosti cítiť dobre, budú vedieť, že majú na starosti isté činnosti, jednoduchšie preberú za ne zodpovednosť.
Pravidelná pozitívna komunikácia, povzbudzovanie (naozaj stačí povzbudiť, nie odpadávať do mdlôb, deti vám to prestanú veriť) pomôže v nich vybudovať cit pre vlastnú zodpovednosť.
Úplne zabudnite na odmeňovanie, funguje ako podplácanie a deti naučí, že za všetko by mali dostať „zaplatené“.