Niektoré bábätká nadmerne hádžu ručičkami, rodičia sa obávajú, že sa poškriabu. Vtedy strihanie určite zvážte, aby si dieťatko neublížilo, alebo to môžete vyriešiť trocha staromódne – nasadiť mu bavlnené rukavičky.
Strihanie vás skôr či neskôr neminie a vy sa zrejme nebudete stačiť čudovať, ako tým deťom rýchlo nechty rastú. Udržať väčšie či menšie bábätko, alebo hoci aj trojročného drobca chvíľu v pokoji, môže byť pomerne náročné.
Mamičky a oteckovia u najmenších detí to riešia často strihaním nechtov počas spánku dieťaťa, so staršou ratolesťou to už bude o dohodách a kompromisoch. V každom prípade – zvyknúť dieťa, že strihanie nechtov patrí k bežnej týždňovej rutine a hygiene, sa naozaj oplatí. Časom prestane aj vystrájať, asistovať vám, prípadne absolvuje prvé pokusy o „ja sám!“.
Ako teda na to?
Pri najmenších bábätkách, ale pokojne aj u väčších detí zvoľte kvalitné manikúrové nožničky z chirurgickej ocele so zaoblenými špičkami. Je to oveľa bezpečnejšie a časom si na nich drobci môžu skúšať svoje zručnosti v strihaní nechtov (samozrejme, pod dohľadom).
Nechty na rukách sa vždy strihajú do oblúčika, kdežto nechty na nohách, naopak, vždy rovno. Nevrastajú tak do kože a predídete nepríjemnostiam. U bábätiek sa pokúste vystihnúť ten správny čas – keď sú spokojné, najedené a prebalené. Vždy sa oplatí obrniť sa trpezlivosťou a mať po ruke úsmev, či zaujímavú pesničku alebo hru.
Dieťatko si spojí strihanie nechtov s príjemnou atmosférou, takže sa v prvom rade dobre nalaďte vy. U starších detí tiež neriešte strihanie nechtov na poslednú chvíľu a v strese, predídete zbytočným záchvatom hnevu a hádzaniam sa o zem. Vysvetlite im, prečo je dôležité o nechty sa starať, ukážte im prípadne vašu manikúrovú výbavičku.
Želáme veľa trpezlivosti!