Deti prichádzajú o sluch častejšie
Výsledky štúdií skúmajúcich deti a mladých ľudí vo veku 12 – 17 rokov v USA dokázali, že stúpa trend predčasnej straty sluchu v ranej mladosti. O sluch prichádza o 5 % viac adolescentov ako pred pätnástimi rokmi.
Ďalšie výskumy potvrdili, že tínedžeri počúvajú hudbu oveľa hlasnejšie ako dospelí a zároveň sa u nich prejavujú príznaky zhoršovania či straty sluchu.
Slúchadlá pre dospelých?!
Slúchadlá sú atraktívnou voľbou nielen pre deti a mládež, ale často aj pre rodičov, ktorí nechcú byť hlukom hier či hudby tínedžerov rušení.
Deti si na ne rýchlo zvyknú a dokážu ich mať na ušiach, či v ušiach celé hodiny. Pritom hlučnosť často presahuje odporúčané hladiny decibelov pre danú vekovú skupinu.
Väčšina bežne dostupných, či k rôznym produktom predávaných slúchadiel na trhu nie je konštruovaná s ohľadom na detský sluch.
Na decibeloch záleží
Bežné lacné slúchadlá, ktoré deti a tínedžeri používajú, podľa odborníkov nelimitujú odporúčanú hladinu do 80 decibelov, naopak, bežne umožňujú počúvať hudbu okolo 130 decibelov.
Počúvanie hlasných zvukov alebo hudby v zvukovej hladine viac ako 80 decibelov počas dlhších časových úsekov pritom dokázateľne poškodzuje detský sluch. Poškodenie sluchu je pritom trvalé a nezvratné.
Riešenia namiesto zákazov
U malých detí je bezpečnejšie používaniu slúchadiel sa úplne vyhnúť, ale u tínedžerov to nie je nevyhnutné. Nebude to síce lacné riešenie, ale oplatí sa investovať do špeciálnych slúchadiel vhodných pre detské uši, ktoré majú zvukové obmedzenia.
Zároveň platí, že vždy sú vhodnejšie aj kvalitnejšie slúchadlá zakrývajúce celé uši v porovnaní s klasickými malými slúchadlami dodávanými napríklad k smartfónom. Celé slúchadlá blokujú aj zvuky z okolitého prostredia, čo ovplyvňuje potrebu pridávať zvuk na ich prehlušenie.
Na niektorých smartfónoch a tabletoch môžete v rámci rodičovského zámku nastaviť aj maximálnu hladinu zvuku.
Pravidlá pomôžu
Naučte deti jednoduchému pravidlu – zvuk zvýšiť maximálne na 60 % výkonu a používať slúchadlá maximálne 1 hodinu denne. Experti to volajú pravidlo 60/60 – pomôže vám udržať hlučnosť atakujúcu sluch vašich detí v bezpečných hraniciach.
Používaniu slúchadiel sa deti často nevyhnú aj pri štúdiu a v škole, preto je nevyhnutné učiť ich bezpečne používať.