Trojročné dieťa môžete už pokojne zoznámiť s nožíkom. Treba mu opísať, na čo sa používa, vysvetliť, že rukoväť je bezpečná časť a ostrie je užitočné, ale nebezpečné.
Rady pre prvé krájanie
- Dieťaťu ponúknite plastový nožík so zaoblenou špicou a pílkovým ostrím.
- Pri krájaní je dôležitá bezpečná poloha v sede za stolom.
- Použite protišmykovú podložku, alebo pod lopár podložte utierku.
- Krájanie trénujte na banáne alebo cukete. Prekrojte ich pozdĺžne, aby sa dieťaťu na podložke neprevracali.
- Vysvetlite dieťaťu, ako má nožík držať – ostrím smerom od tela.
- Buďte neustále pri dieťati, inštruujte ho a dávajte pozor.
- Keď dieťa získa základnú zručnosť s plastovým nožíkom, môžete mu zaobstarať nerezový detský nožík so zaoblenou špicou. K nožíku možno dokúpiť chránič prstov, aj keď osobne si myslím, že viac zavadzia ako chráni.
Kladivo
Detská drevená zatĺkačka je dobrou prípravou na prvý kontakt s naozajstným kladivom. Ak si dieťa pri hre klepne po prstoch, učí sa väčšej opatrnosti. Pre tréning “naostro” postačí drevená lišta, menší formát klinčekov alebo pripináčiky, ktoré majú vhodne širokú hlavičku, a menšie kovové kladivko. Dieťaťu vopred pripravte klinčeky do dreva tak, aby špicou držali v dreve, vysvetlite mu, že zatĺkať má zhora miernymi údermi, poučte ho, kde má mať uloženú druhú ruku. Klince nech nezatlčie celkom, aby ste dieťa zároveň naučili, ako ich z dreva vybrať pomocou kliešťov. Najskôr vykývať zo strany na stranu, potom vytiahnuť. Dieťaťu pomáhajte a stále ho sledujte.
Sekera a pílka
Sekera je pre dieťa priťažká, ale je dobré, aby vedelo, čo je to za nástroj, na čo sa používa a s vašou pomocou si ju môže aspoň poťažkať.
Pílky sú dostupné v mnohých veľkostiach, vyberte menšiu a dieťa môže s vašou pomocou prepíliť tenké drievko alebo konár. Učte ho zároveň správny postoj, držanie pílky a nezabudnite, že aj druhá ruka má mať svoje miesto, aby dieťaťu neprekážala.
Záhradné náradie
Motyky, hrable a rydlá sú o niečo bezpečnejšie ako nože, ale aj s nimi si dieťa môže nepekne ublížiť. Nechajte ho pomáhať v záhradke, ale buďte stále pri ňom a asistujte mu. Užitočné sú záhradné rukavice, existujú aj v detských veľkostiach a dostatočne chránia detské rúčky.
Zápalky
Zoznámte dieťa so zápalkami, vysvetlite, že oheň je potrebný, ale nebezpečný. Zapaľovať ho nechajte len s vašou asistenciou. Prekryte jeho prsty svojimi, zapáľte sviecu a nechajte dieťa zápalku sfúknuť. Deti rady vysýpajú zápalky a ukladajú ich naspäť do škatuľky. Pri tejto hre nezabudnite odložiť vrchnú časť škatuľky na bezpečné miesto.
Pokúste sa už maličké deti vnímať ako osôbky schopné zvládnuť istú dávku zodpovednosti a náročnosti úloh. Prečítajte si: Ako na to, aby to spravili samy