Štádium pasívne agresívnych prejavov detí môže byť bežným prejavom súvisiacim s vývojom dieťaťa, ale netreba ho podceniť, pretože sa môže stať veľmi rýchlo spôsobom komunikácie dieťaťa po celý život.
Prejavy pasívne agresívneho správania môžete pozorovať už od predškolského veku – deti sa tvária, že nás nepočujú, zámerne „zabúdajú“ a podobne.
Prejavy pasívne agresívneho správania sa detí
- zámerné robenie chýb a „priekov“,
- prokrastrinácia,
- odporovanie,
- trucovanie,
- zámerné ignorovanie a neodpovedanie na oprávnené požiadavky,
- „zabúdanie“ na usmernenia.
Asi každý rodič pozná niektoré, či všetky z týchto prejavov, a práve v tom môže byť skrytý aj problém. Väčšina rodičov mávne rukou, považuje ich za normálne správanie sa detí.
Pasívne agresívne správanie je definované ako zámerné a pritom maskované vyjadrovanie hnevu. A veľmi rýchlo sa môže stať štandardným spôsobom komunikovania dieťaťa s okolím.
Zakorení sa a sprevádza človeka po celý jeho život, čo mu komplikuje nadväzovanie zdravých vzťahov s ostatnými ľuďmi. Ešte viac ho posilníme, ak sa pristihneme, že čoraz častejšie reagujeme prehnane v situáciách, keď nám už prasknú nervy.
Dieťa sa v pasívne agresívnych taktikách časom zdokonalí, najmä ak ich prejavy dlho ignorujeme. A tak možno až príliš často zažívame výbuchy vlastnej zlosti, kedy na dieťa neadekvátne kričíme a následne sa cítime vinní.
Aby to nezašlo vždy takto ďaleko a nestalo sa to stereotypným vzorcom správania sa vo vašej rodine, je potrebné poznať a používať niekoľko komunikačných stratégií.
Identifikujte pasívnu agresivitu
Okrem uvedených prejavov sa najmä u starších detí a mladých ľudí môžu prejavovať ďalšie znaky pasívne agresívneho správania:
- odmietanie a neschopnosť akceptovať akúkoľvek autoritu,
- popieranie hnevu,
- neustále vyhováranie sa,
- nekomunikovanie,
- ignorancia,
- maskovaná rezignácia.