Takéto vysoké číslo dosahujú okrem Slovenska iba ďalšie štyri krajiny Európskej únie, vrátane susedného Maďarska, Švédska a Portugalska. Naopak, u našich ďalších priamych susedov, na Ukrajine, tento rok hlásia až vyše 30 tisíc prípadov ochorení na osýpky (a do 18. marca tohto roku aj 11 úmrtí).
Nákazlivé a vôbec nie nevinné
Osýpky sú veľmi nákazlivé ochorenie a vôbec nie nevinná detská choroba, ako sa ju odporcovia očkovania snažia prezentovať. Inkubačná doba je pomerne dlhá, približne 10 dní. Ochorenie sa následne prejaví ako viróza, sprevádzaná horúčkami, zahlienenosťou, kašľom, ale aj citlivosťou na svetlo a začervenaním očí.
Horúčky postupne stúpajú, môžu vystúpiť až na 41 stupňov Celzia, čo je v prípade najmenších detí veľmi nebezpečné. Rovnako ako horúčky sa až po niekoľkých dňoch objavia typické vyrážky pretrvávajúce približne týždeň.
Vážne komplikácie
Až v tretine prípadov dochádza ku komplikáciám, ktoré môžu byť nebezpečné pre deti do 5 rokov a pre osoby s oslabenou imunitou. Medzi závažné komplikácie patria najmä infekcie ucha, ktoré môžu viesť až k strate sluchu, nepríjemné hnačky, ochorenia očí, akútny zápal mozgu a najmä zápal pľúc, ktorý býva najčastejšou príčinou úmrtia na následky osýpok u malých detí.
Síce zriedkavou, no smrteľnou komplikáciou osýpok je subakútna sklerotizujúca panencefalitída (SSPE) mozgu, ktorá sa môže prejaviť až niekoľko rokov po prekonaní ochorenia. Účinnou prevenciou proti ochoreniu je očkovanie vakcínou MMR, ktorá okrem osýpok ochráni aj proti rubeole a mumpsu. Osýpky sa šíria vzduchom a v podstate každé dieťa, ktoré s vírusom príde do kontaktu a nie je zaočkované, na osýpky ochorie.