Všetkého veľa škodí
Na každej časti zemegule je to inak. My sme zvyknutí do apríla babušiť potomkov do vetroviek a hrubých svetrov a aj potom mať vždy poruke niečo na oblečenie, veď čo ak by sa z tridsiatich stupňov náhle prudko ochladilo...? Čiapočku, lebo môže fúkať, rukavičky, lebo ho budú oziabať pršteky. Svetrík, lebo to malé je také háklivé... A do kočíka ešte teplú deku. Neuvedomujeme si, že prílišnou starostlivosťou o udržanie tepla malému dieťaťu skôr škodíme ako prospievame. V snahe byť dobrými rodičmi by sme ich pred najmenším chladom najradšej chránili vlastným telom. Všetkého veľa však škodí. Lekári varujú pred prehrievaním a tiež pred nedostatkom pohybu. Aktívnemu dieťaťu totiž nie je zima.
Hurá do minisukní a žabiek!
Briti, Íri, Walesania a Škóti hodnotia situáciu po svojom. Fúka? Daj si sveter a šortky. Prší? Obuj si gumáky, ale dlhé nohavice ti netreba. Vyšlo zubaté jarné slnko? Hurá do minisukní a žabiek, ako by bolo horúce leto! Ak je dvadsať stupňov a pofukuje iba trochu, hor’ sa do oceána, aspoň si po kolená vo vode nazbierať mušle!
Írske, škótske, waleské a britské mamy vedia, že malé deti majú zvláštnu schopnosť udržať si vnútornú teplotu aj pri chvíľkovom ochladení. Reakcie na chlad sa u nich ešte len vyvíjajú, takže sa paradoxne nevhodným oblečením ľahko prehrejú a potom nachladnú. Preto je ideálne odmalička ich otužovať. Počasie na Ostrovoch je totiž častejšie drsné a chladné ako teplé. Ako žiaci potom bez mihnutia oka nosia školskú uniformu s krátkymi nohavicami či sukňami aj v sychravom novembri.
Stokrát lepšie ako paráda
Ako sa dá otužovanie aplikovať u nás? Pri otužovaní vodou má byť dieťa úplne zdravé a teplota vody sa má znižovať pomaly. Povrch tela umyjete vlažnou vodou (30 – 34° C) navlhčenou žinkou, potom dieťa rýchlo vyutierate dosucha. Po niekoľkých dňoch treba teplotu vody znížiť.
Zbytočne neprekurujte miestnosti, kde je dieťa, mala by tam byť teplota okolo 20, najviac 22 stupňov Celzia. Potomka treba obliekať primerane, ideálne je vrstviť odev. S otužovaním vzduchom treba začať už na jeseň alebo začiatkom zimy. Dieťa by malo spať pri otvorenom okne v ľahkom nočnom oblečení, ktoré umožní prístup vzduchu k telu. Neobliekajte ho do (čo aj najkrajšieho) syntetického pyžamka!
Bavlna a flanel sú stokrát lepšie ako paráda. Otužované dieťa je zdravšie a jeho mama spokojnejšia, či je to na Slovensku alebo v Dubline.