Deti a hry na počítači – áno ale s mierou
Všetko, čo je zakázané, človeka láka. Deti nie sú výnimkou. Túžia po tom, čo nemôžu mať, čo im nie je dovolené. Ak by mohli, strávili by pri počítači celé hodiny. Chceli by hrať hry. Aj také, ktorým ani nerozumejú, ale dobre vyzerajú a sú „akčné“. Hry na počítači, tablete a smartfóne sú obrovským „hltačom“ času dnešných detí.
Podstatné je to, aké hry sa dieťa bude hrať. Preto si dohodnite isté pravidlá fungovania i to, aké hry a koľko času mu dovolíte stráviť pri hre na počítači, tablete alebo smartfóne.
Vyberajte podľa jeho záujmov
Porozprávajte sa spolu o tom, čo by chcelo hrať, čo ho zaujíma. Umožnite mu, aby rozvíjalo to, čo ho zaujíma, tým, že si rozšíri vedomosti a informácie prostredníctvom hier.
Dovoľte mu elektronické médiá a hry, ale s mierou a s vašou kontrolou.
Dôvera a pomoc
Nezabudnite mu pripomenúť, že ste tu preň, ak bude čokoľvek potrebovať a rozprávajte sa s ním. Hry sú navrhované a vytvorené podľa veku a vyspelosti hráča.
Ak niečomu dieťa nerozumie, pokojne mu vysvetlite v rámci jeho možností, ako hru hrať, alebo mu ju odložte na neskôr. Sú hry, na ktoré je potrebná istá zrelosť a schopnosti.
Nie všetko, čo hrajú jeho kamaráti, je dobré a vhodné i pre neho.
Druhy hier
Pre deti nájdete množstvo zaujímavých hier, ktoré sú rozdelené napríklad:
– na hry pre dievčatá alebo chlapcov,
– hry pre najmenšie deti,
– puzzle,
– hry logické (šach, matematické, vedomostné, slovné),
– zábavné hry,
– jazykové hry,
– hry, v ktorých vystupujú známe postavičky z kreslených seriálov alebo filmov pre deti (Spiderman, Batman, Lego postavičky),
– strategické hry,
– budovateľské a staviteľské hry, kde možno vytvoriť mesto, fabriku, dom.
Menšie deti by si mali zahrať hry sa trénovanie pozornosti, získavanie nových informácií.
Starší už môžu riešiť strategické alebo staviteľské rébusy, logické hry, či hrať matematické a šachové turnaje.
Školské testy
Sú založené na podobnom princípe. Prostredníctvom internetu deti niekedy vypĺňajú testy z matematiky alebo iných disciplín. Takže istá zručnosť z počítačových hier (hlavne tých logických) sa im občas zíde.
Bez komunikácie to nejde
Dieťa môže byť pri neúspešnej hre, alebo vtedy, keď sa mu nedarí, frustrované. Práve v tom čase buďte s ním, neustále komunikujte a rozprávajte sa spolu o tom, čo na počítači alebo tablete robilo, že aj keď sa mu momentálne nedarí, každý z nás sa učí a určite to nabudúce vyjde.
Vysvetlite mu, že aj my sa celý život učíme a získavame nové vedomosti a zručnosti. Napredovanie a zdokonaľovanie je proces. A hra by nemala byť pre nás neúspechom, ale predovšetkým zábavou a uvoľnením.
Nezabudnite svojho malého hráča pravidelne pri hre kontrolovať a jeho hranie vymedziť dohodnutým časom.