Napriek tomu, ak je to čo len trocha možné, skúste sa neriadiť iba cenou. Respektíve, hľadajte aj kvalitné topánky za nižšie ceny. Chce to viac námahy, ale dá sa to.
Aké topánky dieťa potrebuje?
Nechodiace dieťa žiadne. Je to len „tik“ rodičov, majú pocit, že v kočíku musí byť nôžka obutá. Nemusí. Naopak, doprajte jej čo najviac voľnosti. Ideálne, úplne naboso, aj keď ešte dieťatko ani len nelozí.
Detská nožička v priebehu prvého roka prebieha rôznymi fázami vývoja, tak ako zvyšok organizmu – je jednoducho jeho súčasťou.
Potrebuje nimi kopkať, otáčať, zohýbať pršteky. A to mu ide najlepšie, keď má nôžky bosé. Ani dupačkami mu to veľmi neuľahčujete. Ak máte pocit, že mu môže byť chladno, radšej ho prikryte vzdušnou prikrývkou.
Ak už obúvate ponožky, tak vyberajte vždy radšej trocha väčšie, loziacim a stavajúcim sa deťom vyberajte ponožky s protišmykovou úpravou.
Capačky pre prvé krôčiky
Na prvé samostatné krôčiky postačia začínajúcim chodcom tzv. capačky. Ideálne kvalitné kožené, z prírodne farbenej a netoxickej kože. Prvé topánky by mali byť také, aby čo najmenej bránili kontaktu nožičky s povrchom, po ktorom dieťatko stúpa.
Mali by byť maximálne ohybné a dostatočne široké, aby v nich mohlo pracovať s prštekmi, čo capačky spĺňajú.
Pokiaľ máte začínajúceho chodca v zimnom období – existuje kvalitná verzia „čižmičiek – návlekov“ vo vode odolnej úprave s merino vložkou na zateplenie, ktoré môžu toto obdobie a nároky úplne pokryť.
Ak však predsa len potrebujete aj začínajúcemu chodcovi v zime obuť „ozajstné čižmy“, vyberajte podľa kritérií, ktoré uvádzame nižšie.
Ortopedické topánky väčšina detí nepotrebuje
Pokiaľ dieťatko nemá vrodené deformity nôh, prípadne získané patologické diagnózy (a nie, nemyslíme tým plochonožie u dvojročných detí, je totiž úplne v poriadku), odborníci z oblasti fyzioterapie sa zhodujú na tom, že by malo byť obúvané do topánok s tenkou a flexibilnou podrážkou, bez podpätku a bez podpory klenby.
Topánočka by mala byť čo najohybnejšia vo všetkých smeroch tak, aby nijako nebránila pohybu chodidla. Výstelka klenby je zbytočná najmä preto, že je pasívnou oporou a bráni v prirodzenom precvičovaní svalov a šliach chodidla a po vyzutí takejto topánky sa tak či tak klenba vráti do pôvodnej polohy.
Okrem toho, u malých detí, minimálne do štyroch rokov, je naozaj ťažké hovoriť o plochých nohách, keďže majú oblasť plosky nohy viac či menej vystlatú tukovými vankúšikmi.
Nôžka potrebuje pohyb!
Veľa rodičov kupuje topánky presne na dĺžku nôžky, keď sú „prsty po koniec“. Netreba však zabúdať na to, že noha sa v topánke pri chôdzi hýbe smerom dopredu a potrebuje priestor pred prstami na to, aby mali možnosť voľne sa hýbať a neboli deformované.
Tento priestor, „nadmerok“, sa môže od typu topánok líšiť, veľkú rolu zohrávajú parametre, ako je samotná šírka detskej nôžky a šírka topánky (ak je širšia nožička a topánka tiež, často stačí menší nadmerok vpredu). Väčšinou sa ale udáva ako ideálny nadmerok približne 12 mm.
Meriate nožičku správne?
Vždy pred kúpou topánok zmeriate nôžku dieťatka? A ste si istí, že to robíte správne? Ideálne je spraviť meraní viac a jeden z najpresnejších postupov je, zafarbiť nôžky dieťatka netoxickou a ľahko zmývateľnou farbou (niekedy postačí jedlý olej) a postaviť ho celou váhou oboma nohami na papier.
V stoji je vhodné nohy ešte obkresliť (hrot ceruzky musí smerovať kolmo na papier). Potom spojíte priamkou najširšie a najdlhšie miesto chodidla a odmeriate ho.
Nezabudnite porovnať aj veľkosť obidvoch nôh, topánky potom kupujte vždy podľa väčšej nôžky (áno, chodidlá majú zriedka rovnakú dĺžku a šírku).
Pravidelne premeriavajte a doprajte mu bosý pohyb
Nezabudnite deťom aspoň raz za 6 týždňov nohy premerať, rastú totiž pomerne rýchlo, v niektorých obdobiach až 16 mm za rok a najmä nárazovo, nie priebežne.
Detské kostičky sú mäkké, takže dieťa zvyčajne necíti tlak malej topánky a dokáže sa jej prispôsobiť, preto nečakajte, že sa začne sťažovať, že ho topánky tlačia.
Doprajte detským nožičkám čo najviac podnetov, ktoré dostáva ich mozog a centrálny nervový systém pri chôdzi naboso.