V letnej výbave pre najmenších by nemali chýbať vzdušné a ľahké veci na oblečenie, ktoré dokáže zabrániť prieniku UV lúčov na detskú pokožku. Dnes už na trhu nechýbajú ani tričká či šortky s UV filtrami, šiltovky a klobúčiky s ochranou zátylku a kvalitné slnečné okuliare.
Do výbavy však neodmysliteľne patria aj opaľovacie krémy, a práve pri ich výbere sa oplatí byť obozretný.
Vhodnejšie je totiž siahnuť pre tie, ktoré sú určené špeciálne pre deti. Obsahujú totiž minerálne UV filtre, pracujúce na trochu inom princípe ako chemické filtre, ktoré zvyčajne obsahujú prípravky na opaľovanie určené dospelým.
Chemické filtre obsahujú účinné látky, ktoré síce absorbujú ultrafialové lúče (práve prostredníctvom chemickej reakcie), ale zároveň môžu dráždiť citlivú detskú pokožku (a citlivú pokožku nejedného dospelého tiež).
Minerálne filtre v prípravkoch určených deťom sú na báze minerálnych látok, ako je oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré neprenikajú do pokožky, ale vytvárajú na nej prirodzenú povrchovú bariéru a slnečné lúče odrážajú. Zároveň prípravky na opaľovanie určené deťom neobsahujú ani parfumy.
Pobyt na slnku je pre deti zároveň z dôvodu prirodzeného prijímania vitamínu D nevyhnutný a niekedy používanie prípravkov s vysokými UV filtrami bráni práve jeho vstrebávaniu.
Tu platí staré známe – v čase najväčšieho slnečného žiarenia (t. j. približne od 11. hodiny dopoludnia do 15. – 16. hodiny popoludní) je lepšie deti slnku nevystavovať a prečkať ho v tieni.
Bábätká a najmenšie deti by slnečnému žiareniu nemali byť vystavované vôbec, najmä nie v prímorských oblastiach. Aj najmenším deťom sa odporúča natrieť malé množstvo prípravku s minerálnymi filtrami na tváričku a končatiny.
Niektoré z prípravkov s minerálnymi filtrami sú dokonca schopné chrániť pokožku už do pár sekúnd po ich aplikovaní, no nezabúdajte deti a seba natrieť približne raz za dve hodiny znova a rovnako aj po kúpaní či pri zvýšenom potení. Ideálne je použiť prípravky s UV ochranným faktorom 30.