Mnohí si možno povedia, že plánovanie, také typické pre manažment, rutina a isté stereotypy zabijú časom spontánnosť a slobodu v konaní a rôznych aktivitách charakteristických pre rodiny s deťmi.
Pozorovaním, čítaním a nastavením určitých procesov v našej domácnosti sme si však uvedomili a pochopili, že šťastné a funkčné rodiny nie sú výsledkom náhody, ale systematickej a sústavnej práce všetkých jej členov v prospech celku.
Každý jej člen si musí plne uvedomovať svoju rolu/ funkciu a jej význam, dôležitosť a zodpovednosť voči ostatným, ktorí rodinu tvoria. Súčasne sa musí cítiť dobre a v bezpečí. Byť si vedomý toho, že sme základnými bunkami/ piliermi, ktorých správanie výrazne ovplyvňuje ostatných a buď ich vyživuje = podporuje, povzbudzuje alebo postupne trávi/ dusí = nekonštruktívna kritika, neustála nespokojnosť. To všetko vedie buď k postupnému napredovaniu, alebo naopak, k totálnemu vyhoreniu a frustrácii. A to zvyčajne býva už len krôčik k útoku (agresivita dieťaťa, expresívny slovník, hryzenie, kopanie) alebo úteku (depresie, utiahnutosť, plachosť).
My sme sa s manželom rozhodli aj napriek rôznym krízam, nezhodám, večnému chaosu našu rodinu zachrániť. Intuitívne sme cítili, že nám chýba hlavne systém. Nezískali sme totiž v detstve pozitívne vzorce ani návod, ako to správne uchopiť. Opreli sme sa preto o podnikateľský manažment a z neho vybrali to najvhodnejšie, z nášho pohľadu, čo by sme dokázali reálne využiť práve v našej domácnosti a mohlo by časom modelovo fungovať aj pre iné rodiny.
Úspech každej organizácie, a rodina nie je výnimkou, je najmä v tom, že je schopná samostatne fungovať, riadiť sa podľa vopred dohodnutých pravidiel, nielen vyžadovať, ale aj dožičiť, rešpektovať a vážiť si každého, kto v rámci nej niečo užitočné vytvára. Čím skôr sa všetci rodinní príslušníci naučia samostatnosti, tým viac času im zostane na spoločné zážitky.
A my sme túžili toho čo najviac spolu zažiť.
Ako vnímam ja výhody/ benefity rodinného manažmentu:
- Nastavením jasných pravidiel a systému k organizovanosti a funkčnosti.
- Každý vie, čo a prečo má robiť, za čo je zodpovedný a aké následky ponesie za nedodržiavanie pravidiel.
- Zavedením pozitívnych rituálov/ stereotypov a rutiny k spolupatričnosti.
- Delením práce k zjednodušovaniu a spoločným rodinným aktivitám.
Povinnosti a nevyhnutné práce spojené s údržbou príbytku nie sú iba na jednom človeku. Každý musí pridať ruku k dielu, čím získa voľný čas pre seba na svoje koníčky, oddych a pod. Deti vedia, že sa následne môžu slobodne rozhodnúť, čomu sa budú venovať, akej činnosti bez zasahovania rodičov. Naučia sa, že príjemné veci nie sú až taká samozrejmosť, budú si ich viac vážiť a tešiť sa z nich.
Pochopia, že hrať sa, pozerať rozprávky, stretávať sa s kamarátmi, prichádzajú až potom, ako si splnia svoje povinnosti primerané ich veku a schopnostiam.
Kontrolou financií a rodinného rozpočtu k sociálnym zručnostiam
Deti naučíte hospodáriť aj vyjednávať, obhájiť si svoje želania. Uvedomia si, čo všetko predchádza naplneniu ich túžby po niečom. Plánovať si výdavky, premyslieť si opodstatnenosť každej kúpy, rozlišovať medzi „must have“ a „nice to have“ – rozlišovať medzi nevyhnutným, a tým, čo nám poskytuje iba potešenie a nadšenie.